Tabb & Suund’N’Grace – Możesz wszystko.mp3
 VI grupa FCI

FCI 299/VI.1  |  Niemcy

Niemieckie gończe wywodzą się z Westfalii, niemieckiego regionu. Choć historia rasy ma długie korzenie, jej wzorzec został uznany dopiero w 1995 roku. Określenie Bracke wywodzi się ze starego języka dolnoniemieckiego i odnosi się do psów biegających w sforach, do polowania na króliki i lisy w rodzaju polowania Brackade.

© skk.se

Są to psy bardzo pracowite, od początku hodowane do ciężkiej pracy.  Są też bardzo energiczne i potrzebują bardzo dużo ruchu i aktywności. Najszczęśliwszy jest, kiedy może pracować, zwłaszcza razem ze swym panem. Nie zacznie pracy bez wyraźnego sygnału opiekuna.

Mimo iż uwielbia nowe wyzwanie, pracę oraz na ogół jest posłuszny, wciąż potrzebuje odpowiedniego szkolenia i wczesnej socjalizacji. Dużym problemem jest zostawanie samemu – jeśli dzieje się to dłuższy czas, przejawia zachowania destrukcyjne. Także wtedy, gdy czuje się zaniedbany. Dodatkowo może stać się z tego powodu agresywny.

© royalcanin.ca

W czasie pracy jest uparty, namiętny i dokładny. Jest skupiony na swojej pracy i nie przerywa zadania, póki nie jest skończone. W domu zaś chichy i wrażliwy. Będzie spokojny, jeśli damy mu szansę zaspokoić potrzebę ruchu. Dobrze dogaduje się z dziećmi i lubi ich towarzystwo, a jego aktywność jest tu niewątpliwie atutem, gdyż spokojnie dotrzyma kroku dzieciom. Jeśli będzie się wychowywał z innymi zwierzętami, będzie się z nimi dobrze dogadywał.

Dobrze sprawdzi się też w roli stróża – zawsze głośnym szczekaniem informuje o zbliżających się gościach. Generalnie jest to zdrowa rasa, chociaż zdarzają się przypadki dysplazji, jaskry, zaćmy oraz są wrażliwe na wzdęcia, więc trzeba to wziąć pod uwagę. Pielęgnacja jest prosta i nieskomplikowana, wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu.

© s-media-cache-ak0.pinimg.com

Nazwy: Gończy niemiecki, deutsche bracke, german hound, Olper Bracke, Westphalian Bracke
Przeznaczenie pierownte: polowanie na drobną zwierzynę.
Przeznaczenie obecne: polowanie, pies towarzyszący.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 45-53 cm, około 20 kg
Umaszczenie:  płowe, płowe z czarnym nalotem, płowe z czarnym lub ciemnoszarym czaprakiem + białe znaczenia na czole, grzbiecie nosa, piersiach, łapach oraz końcówce ogona

© Załoga Chartykasa