Alex Hepburn – Under.mp3
 IX grupa FCI

FCI 233/IX.1  |  Francja

O lwich pieskach możemy czytać już od 1555 roku, kiedy to ich opisy pojawiały się w książkach i encyklopediach. W tym roku opisał go Conrad Gessner w książce „Histories Animalium”. Niedługi potem francuski przyrodnik Buffon nadał mu nazwę – Bichon de Petit Chien de Lion, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy: „mały lew bichon” i przypisał mu Francję jako kraj pochodzenia, chociaż, jak w przypadku wszystkich bichonów, wciąż trwają spekulacje, z jakiego kraju właściwie pochodzi.

© fotocommunity.de

Psy te uważa się za radosne i skore do zabaw nawet w późnej starości. Zachowuję się bowiem jak wieczne dzieci, wciąż wszędzie ich pełno. Gdy tylko zobaczy właściciela, natychmiast leci w jego stronę i całym sobą daje mu znać, jak bardzo jest szczęśliwy na jego widok.

Jedno jest pewne – na pewno się od niego nie odpędzimy – lubi wiedzieć, gdzie jesteśmy i co robimy, a najlepiej, czy może nam w tym pomóc, dlatego często zajmuje w domu wyższe miejsca – schody, parapety, kanapa, żeby doskonale widzieć, co się dzieje dookoła i trzymać łapę na pulsie.

Dobra wiadomość dla wszystkich początkujących – lwie pieski są bardzo łatwe w prowadzeniu i szkoleniu, nie sprawiają problemow wychowawczych, więc każdy, kto nie ma doświadczenia, da sobie z nimi radę. Uczą się szybko i chętnie i lubią sprawiać właścicielowi radość. Dobrze radzą sobie też w sportach, jak agility czy flyball – są szybkie, mają dobry refleks i są spostrzegawcze.

© noahdogs.com

Nie są specjalnie ruchliwe, mimo iż uwielbiają spacery, zwłaszcza w słoneczne dni. Zimno, czy śnieg im nie przeszkadzają, ale za nic nie wejdą na mokry trawnik. Cenią sobie wygodę. W razie potrzeby zadowolą się krótkim spacerem wokół domu, a gdy będzie trzeba, zostaną większość dnia same i nie zrobią demolki w domu.

Nie musimy się też obawiać o inne zwierzęta w domu – bardzo dobrze je tolerują, nie będą uganiać się za mniejszymi, jak króliki, za kotami, ani warczeć na inne psy, wręcz przeciwnie, będą ich uważać za swoich najlepszych kumpli. Dobrze dogadują się także z dziećmi i chętnie towarzyszą w ich zabawach.

© fotocommunity.de

Generalnie rasa jest zdrowa, ale regularnie sprawdzamy i czyścimy oczy i uszy. Szata też nie sprawia problemu. Jeśli nie planujemy wystaw, możemy odpuścić charakterystyczne strzyżenie na lwa i po prostu pamiętać o regularnym czesaniu dwa-trzy razy w tygodniu i o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do sierści, gdyż lwie pieski nie linieją i nie mają podszerstka, a tylko delikatny włos okrywowy.

Nazwy: Lwi piesek, Löwchen, Petit chien lion, Little Lion Dog,
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 12-14 lat.
Wzrost i waga: 25-32 cm, 4-8 kg.
Umaszczenie: wszystkie maści są dopuszczalne.

© Załoga Chartykasa