Tiesto – Secrets.mp3
 Historie ras

Whippety nazywano „koniem wyścigowym biedoty”, gdyż zyskał popularność wśród górników, robotników i drobnych sklepikarzy, których nie stać było na utrzymanie większych greyhoundów, uchodzących wówczas za psa arystokracji. Uznaje się, że rasa powstała w połowie XIX wieku, jednakże nie ma konkretnych zapisków na ten temat, zaś wizerunki psów podobnych do dzisiejszych whippetów można trafić już w sztuce okresu rzymskiego, a także na obrazach mistrzów tworzących w XV w. Pierwszy raz określenia „whippet” w odniesieniu do psa w tym typie użyto prawdopodobnie około 1610 r.

W tworzeniu rasy brały udział prawdopodobnie anielskie greyhoundy, charciki włoskie, a także wysokonożne teriery – manchester terrier i old english terrier. Te ostatnie wniosły do rasy niezwykłą ciętość siłę niewielkich piesków, a także szorstką sierść, która w okresie międzywojennym występowała u whippetów dość często. Cechy te zostały zniesione na przestrzeni lat,dzisiejsze whippety są bowiem szybkie, lekkie i wyłącznie krótkowłose.

Pierwotnie dążono do uzyskania psa, który w wyglądzie przypomina greyhounda, ale jest znacznie mniejszy, ma lepsze proporcje, jest mniej wymagający i przede wszystkim dużo tańszy w utrzymaniu. Zdaniem znawców whippety, które udało się wyhodować, są ideałem psa wyścigowego pod względem budowy ciała, wzrostu i szybkości.

Oficjalnie rasa została uznana 1890 roku przez Kennel Club, gdy psy te zaczęły regularnie pojawiać się na wystawach. Pojawiły się także księgi hodowlane rasy oraz Kluby Whippeta, z których pierwszy pojawił się w 1899 roku. Obecnie whippety zyskują popularność wśród bardzo różnych grup ludzi, coraz częściej też pojawiając się w sportowym światku,

W 1890 r. angielski Kennel Club oficjalnie uznał rasę, psy zaczęły regularnie uczestniczyć w wystawach. Pojawiły się też księgi hodowlane. W 1899 r. powstał Klub Whippeta.

© Załoga Chartykasa