Jokarta – One Desire.mp3

 IX grupa FCI

FCI 101/XI.11  |  Francja

Buldożki francuskie wyglądem przypominają zmniejszoną wersję większych molosów. Są niewielkie, krępe, a jednak czułe i towarzyskie. Choć są rasą francuską, w ich historii dużą rolę odgrywały rasy angielskie – prawdopodobnie duży wpływ miały buldogi angielskie oraz miniaturowe teriery w typie boston terriera.

Są to typowe psy rodzinne, bardzo mocno przywiązujące się do swojego opiekuna i lubiące z nim przebywać. To samo tyczy się dzieci, w stosunku do których są bardzo troskliwe i opiekuńcze. Nie są dobrymi kompanami do zabaw, gdyż nie są nazbyt szybkie i nie powinny się forsować, ale uwielbiają być niedaleko nich. W kwestii zwierząt mogą się dogadać, zwłaszcza, jeśli mieszkają i wychowują się razem.

Niestety nie nadają się dla ludzi zapracowanych i rzadko przebywających w domu. Osiem godzin pracy lub szkoły to zdecydowanie za dużo, gdyż buldożki nie cierpią samotności. Chcą być częścią rodziny i łakną z nią kontaktu, pozostawione same są zwyczajnie nieszczęśliwe. Lubią być w centrum uwagi, więc zawsze wymyślą coś zabawnego, abyśmy zwrócili na nie swą uwagę.

Są inteligentne, uczą się szybko i chętnie, ale bywają także bardzo uparte. W szkoleniu trzeba być bardzo konsekwentnym, gdyż psy te to wyczują i od razu wykorzystają. Niestety jeśli myślimy o psie sportowym, buldożek odpada – nie ma duszy sportowca, a krótka kufa sprzyja problemom z oddychaniem. Dlatego forsowne przebieżki, długie zabawy oraz długie spacery nie wchodzą w grę. Krótki spacer wokół bloku w zupełności wystarczy. To sprawia też, że buldożki świetnie przystosowują się do niewielkich powierzchni mieszkań i łatwo odnajdują się w miastach.

Krótka czaszka, a do tego przodozgryz sprzyjają jednakże także temu, iż buldogi mają problem z uchwyceniem pokarmu oraz tendencję do zbyt szybkiego zjadania pokarmu bez jego rozgryzania, co może stać się przyczyną wielu problemów żołądkowych.

Jednym z największych problemów rasy jest bardzo niska tolerancja na wysokie temperatury, przez co źle znoszą upały. Dlatego w upały nie należy ich forsować, a najlepiej znaleźć miejsce w pobliżu cienia i zapewnić im stały dostęp do wody. Należy też pamiętać o codziennej pielęgnacji fałdków na pysku za pomocą soli fizjologicznej oraz regularne sprawdzanie i czyszczenie oczu i uszu. Buldogi mają tendencję do chorób oczu i skóry, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę.

Nazwy: Buldog francuski, buldożek francuski, French bulldog, Bouledogue Français, Französische Bulldogge, Frenchie,
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 8-10 lat.
Wielkość i waga: około 30 cm, 8-14 kg.
Umaszczenie: jednolicie płowe – od czerwonego do jasnobrązowego, pręgowane lub nie; ewentualnie z niewielką ilością bieli.

© Załoga Chartykasa