Groove Coverage – The End.mp3
 I grupa FCI

FCI 156/I.1  |  Szkocja

Szkockie collie są z pewnością zaraz za owczarkami niemieckimi najczęściej rozpoznawaną i kojarzoną rasą, głównie za sprawą książki „Lassie, wróć” i filmu o tym samym tytule.  W Szkocji już od samego początku cieszyły się popularnością i były często wykorzystywane w gospodarstwie i zaganianiu owiec. Choć ciężko w to uwierzyć, pierwsze collie miały barwę czarną lub czarno-białą. Śniade umaszczenie pojawiło się dopiero w 1871 roku, a marmurkowe 2 lata później.

Patrząc na collie, widzimy psa przede wszystkim dostojnego i dumnego siebie, głównie dzięki obfitej szacie, która wbrew pozorom nie jest tak kłopotliwa w pielęgnacji, na jaką wygląda. Wystarczy szatę raz w miesiącu dokładnie wyczesać od skóry aż do ostatniego włosa. Zadbany włos się nie kołtuni i jest samoczyszczący się. Pomiędzy takimi porządnymi czesaniami oczywiście sprawdzamy stan sierści. Warto do karmy dodać preparaty witaminowe dla sierści, jeśli nie są zawarte w pożywieniu.

Collie są psami bardzo inteligentnymi i szybko się uczą, chcąc sprawić radość opiekunowi. Dobrze sprawdzą się smakołyki jako nagroda za dobrze wykonane zadanie. Możemy zapomnieć o krzykach i karaniu, gdyż osiągniemy w ten sposób efekt odwrotny od oczekiwanego. Najlepiej uczyć poprzez zabawę.

Bardzo przywiązują się do właściciela i są mu bez reszty oddane. Bez większych obaw może o nim pomyśleć osoba nigdy nie mająca wcześniej psa. Są także świetnymi psami rodzinnymi i kompanami dzieci, którym także są oddane i które uwielbiają. Dobrze dogadają się tez z innymi zwierzętami, są cierpliwe i troskliwe, a oglądanie ich sprawia samą przyjemność. Chętnie nawiązują nowe przyjaźnie i są pozbawione agresji, jednakże zaatakowane będą się bronić.

Pierwotnie collie przeganiały owce przez rozległe pastwiska na szkockich wrzosowiskach. Do tej pracy musiały być zwinne, odporne i wytrzymałe i te cechy obserwuje się do dziś. Nadają się do takich sportów, jak agility, flyball czy obedience, można z nimi także brać udział w próbach pasterskich, a także pomyśleć o szkoleniu ratowniczym.

Za młodu należy uważać na stawy, gdyż psy te mają skłonności do dysplazji stawu biodrowego oraz oczy ze względu na predyspozycję do ich chorób.

Nazwy: Collie rough, owczarek szkocki długowłosy, collie, rough coated collie, Collie, Scottish Collie, Long-Haired Collie, English collie, lassie dog.
Przeznaczenie pierwotne: zaganianie, pilnowanie stad.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, pasterski,
Długość życia: 12-15 lat.
Wielkość i waga: 51-61 cm, 18-30 kg.
Umaszczenie: śniade, tricolor, blue-merle.

© Załoga Chartykasa