Hodowla

kard z filmu

Brytyjska organizacja kynologiczna Kennel Club istnieje od drugiej połowy XIX wieku. Została założona, by udoskonalać poszczególne rasy i promować hodowlę psów rasowych. Działająca przez wiele lat i ciesząca się poważaniem wśród hodowców psów struktura dziś jest na cenzurowanym. Dlaczego? Film „Psy rasowe: cała prawda” ujawnia szokujące fakty na temat stosowanych i firmowanych przez nią metod. Śledztwo dziennikarskie mające na celu uzyskanie informacji o mechanizmach działania przemysłu kynologicznego w Wielkiej Brytanii, trwało dwa lata. Co ujawniło?

U fundamentów działania Kennel Club legła popularna w XIX wieku teoria eugeniczna, głosząca konieczność sztucznej selekcji osobników ludzkich i zwierzęcych w celu zachowania czystości ras. Zgodnie z nią stowarzyszenie podzieliło psy na poszczególne grupy i krzyżowało je w ich obrębie, by utrzymać rasową czystość poszczególnych osobników.

Brutalne i przynoszące zwierzętom wiele szkód i cierpienia metody stosowane są do dziś. W pogoni za uzyskaniem idealnego psa wystawowego hodowcy narażają czworonogi na ogromne cierpienia związane ze schorzeniami genetycznymi, neurologicznymi, psychicznymi i innymi. Sytuacja wielu ras obciążonych genetycznymi chorobami jest tak dramatyczna, że sprawą zajął się brytyjski parlament. Czy uda się zmienić los psów i wprowadzić nowe zasady etyki hodowlanej?

Ciężko ująć słowami, to, co dzieje i ciężko zrozumieć, jakim cudem hodowcy, którzy powinni kochać zwierzęta całym sercem i dbać o nie, ignorują problemy i świadomie rozmnażają chore i nienadające się do hodowli rasy… Ujmę to tak: film jest brutalny, bo brutalnie i bez cenzury ujawnia prawdę o hodowli psów rasowych. Ten film trzeba po prostu obejrzeć, bo szkoda słów…

FILM

© Załoga Chartykasa