Akcent – Love stoned.mp3

 Historie

Pierwszy wizurek psa w typie charta, który być może jest przodkiem greyhounda pochodzi z czasów IV dynastii w Egipcie, to jest pomiędzy 2900 a 2571 przed nasza erą. Nazwa psa zaś wywodzi się prawdopodobnie z języka greckiego, oznaczające po prostu charta.

Greyhoundy zyskały dzisiejszy dzięki wpływowi chartów z Wysp Brytyjskich, jednakże nie jest to wielka zmiana i bardzo przypominają pierwotne greyhoundy. Na Wyspy Brytyjskie trafiły prawdopodobnie dzięki plemionom celtyckim, podróżującym z psami na Wyspy.

©  akc.org

O tym, jak niewiele zmienił się wygląd tego psa na przestrzeni wieków określa Kodeks Knuta z 1016 roku naszej ery, a mianowicie, że „greihondy trzymać może tylko szlachta i że nie mają one wstępu do lasów królewskich”. Z kolei Juliana Barnes w 1486 roku pisała, iż greyhoundy powinny mieć „głowę węża, szyję smoka, boki leszcza i ogon szczura”. Był hodowany wyłącznie do polowań i kojarzył się ze statusem i bogactwem, psyt te nie występowały u biedoty, na którą nie było go stać.

Jego rola straciła na znaczeniu wraz z likwidacją szlachty i zakończeniem polowań, jednakże wówczas znaleziono dlań nowe zajęcie – wyścigi psów. Gdyby nie to, psy te prawdopodobnie wymieszałyby się z okolicznymi bezpańskimi kundlami lub znalazły się na granicy wyginięcia. Początkowo psy goniły żywego zająca, który pod koniec XIX wieku został zastąpiony przez mechanicznego. Obecnie greyhoundy są uważane za najszybsze psy na świecie i jedne z najszybszych zwierząt. Na trasie wyścigów psa tego przegoniłby jedynie gepard.

©  wikipedia.com

Tak, jak kiedyś wyłącznie do polowań, dziś większość greyhoundów hodowana jest do wyścigów, rzadko kiedy spotyka się te psy poza torem wyścigowym. Nieliczne osobniki biorą udział w sportach, ale ich szybkość lepiej sprawdza się na prostych trasach. Niestety niesie się też także niezbyt przychylna opinia, bowiem kariera wyścigowa trwa dosyć krótko, a po jej zakończeniu często są wyrzucane na bruk lub nawet usypiane.

Obecnie oddzielono typ użytkowy (wyścigowy) od wystawowego, który jest większy, cięższy i masywniejszy, a co za tym idzie wykluczony z wyścigów, gdyż nie są one wystarczająco zwrotne i nie dałyby rady. Jednakże nawet ten typ nie jest często spotykany, gdyż są to psy niezwykle wymagające w utrzymaniu, żywieniu i prowadzeniu. Jak ktoś słusznie kiedyś wspomniał – charta nie powinno się spuszczać ze smyczy, no chyba, że na ogrodzonym, dobrze znanym terenie.

© Załoga Chartykasa