Clean Bandit – Come Over.mp3
 Żywienie / Tresura

© zpazurem.pl

Żebranie przy stole może wydawać się urocze, a wielkim proszącym oczom ciężko odmówić. Mimo wszystko nie powinniśmy ulegać, gdyż jest to nic innego jak uczenie psa złych nawyków i rozregulowanie jego dobowego funkcjonowania. Co więcej w tym momencie przekarmiamy psa, co sprzyja nadwadze, a to, co jest na stole nie koniecznie jest dla niego zdrowe…

Co robić przede wszystkim jak pies żebrze? Ignorować go. Jeśli się okaże, że piszczenie, skomlenie i ogólne przeszkadzanie w trakcie posiłku przynosi efekty w postaci smacznego kąska, pies stanie się jeszcze bardziej natrętny, a samo proszenie będzie jeszcze bardziej efektywne – pies może dosłownie wyć, szczekać, a nawet łazić pod stołem i trącać wszystkich, próbując znaleźć dogodne miejsce.

Po drugie nigdy nie dzielimy się z psem tym, co jemy. To, co my jemy jest dla nas, to, co je pies jest dla niego i te dwie sfery nie powinny się przenikać. Jeśli choć jedna osoba ulegnie, bardzo trudno będzie oduczyć psa złych nawyków. Warto też poprosić znajomych i gości, aby psa nie podkarmiali. Może to być ciężkie do zrozumienia i mogą oni ulegać wielkim proszącym oczętom, ale to tylko wzmaga nieproszone zachowania.

Nauczmy psa proszenia o przysmaki i komendy „nie”. W przypadku proszenia łatwiej jest powstrzymać psa od natrętnego żebrania, a nagradzać go możemy tylko przysmakami specjalnie dla niego przystosowanymi. W przypadku komendy „nie”, jest ona bardzo pomocna w przypadku oduczania psa czegokolwiek. Jeśli zacznie podskakiwać do przysmaku, korygujemy go głośnym i stanowczym nie, a przysmak dajemy dopiero wtedy, gdy zachowa się w wymagany sposób.

Jeśli pies nie reaguje na komendy, odwróć jego uwagę. Możemy go karmić równocześnie z nami, aby on jadł swoje, a my swoje, dać mu zabawki, coś, czym może się zająć w trakcie naszego posiłku. Jeśli naprawdę nic nie pomaga, możliwe będzie odizolowanie psa na czas jedzenia posiłku.
Nie nagradzaj psa jedzeniem ze stołu. Nie pozwól również swoim dzieciom, znajomym i gościom na dawanie psu paluszków, chipsów czy resztek jedzenia. Nie możesz dopuścić do tego, aby pies polubił ludzkie jedzenie i w nim zasmakował.
© Załoga Chartykasa