Enrique Iglesias – Bailando.mp3
 Szkolenie

Szkolenie i wychowanie starszego psa wygląda właściwie tak samo, jak w przypadku szczeniaków – zasady zachowania się o te obowiązujące w domu zostają takie same. Główna różnica polega na tym, iż starszy pies wpierw musi oduczyć się starych nawyków, by nauczyć się nowych.. Jeśli pies ma nawyk załatwiania się w domu, dopóki nie nauczy się załatwiać na dworze, nie pozwólmy mu swobodnie chodzić po domu. Jeśli będzie się kręcił tam, gdzie ma na to ochotę, nie będziemy mieli nad nim w ogóle kontroli i nie będziemy mogli korygować jego zachowań. 

Jeśli już pies się załatwia w pokoju i przyłapiemy go na tym, zwróćmy jego uwagę głośnym i stanowczym: „Nie!”, a następnie wyprowadźmy jak najszybciej na dwór i pochwalmy, gdy załatwi się w wyznaczonym terenie.

Bardzo ważne jest, aby psa nie karać i zachować spokój! Wypadki się zdarzają, a krzykiem i naganami wiele nie zdziałamy. Pilnujmy psa, aby nie przebywał w pomieszczeniach, w których nie chcemy, aby się załatwiał. Jeśli wpadki będą zdarzały się zbyt często, jest to dla nas wskazówka, że niezbyt dokładnie go obserwujemy.

Zazwyczaj taka nauka w przypadku starszego psa trwa około dwóch tygodni. W tym czasie powinno nam się udać oduczyć psa i nauczyć nowych nawyków. Jeśli trwa to dłużej, warto się skontaktować z lekarzem weterynarii, gdyż może wystąpić na przykład problem nietrzymania moczu, a wówczas nawet największe nasze starania nie pomogą.

© Załoga Chartykasa