VI grupa FCI

FCI 303/VI.1  |  USA

Amerykańskie foxhoundy są bardzo bliskimi krewnymi ich angielskich kuzynów – także foxhoundów. Są jednak od nich wyższe i ciężkie. Pierwotnie były wykorzystywane głównie do polowań na lisy, obecnie są raczej psami do towarzystwa. Ciekawy może być fakt, iż w obrębie rasy wyróżnia się cztery odmiany, różniące się między sobą w znacznym stopniu wyglądem, jednakże wszystkie uważa się za jedną rasę. Między innymi wyróżnia się Walken foxhound, Goodman foxhound, Trigg foxhound i Penn-Marydel foxhound.

© animal.discovery.com

Psy te obdarzone są ogromnym temperamentem – rzadko kiedy potrafią dogadać się z innymi psami i często wszczynają bójki na spacerach. Bardzo często przejawiają agresywne zachowania w stosunku do innych zwierząt i niekiedy ciężko nad nimi zapanować, jednakże w stosunku do ludzi zawsze są łagodne i cierpliwe. W domu są to psy niezwykle ugodowe, uwielbiające towarzystwo człowieka. Wykazują bardzo dużo cierpliwości, bardzo dobrze czują się też w towarzystwie dzieci.

Jako typowo myśliwski pies, foxhound potrzebuje ruchu i aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie jest to pies, który z radością przesiedzi cały dzień w domu na kanapie – potrzebuje zajęcia, długich i częstych spacerów, tak długich, aż padnie ze zmęczenia. Mogą dopasować się do miast, ale stanowią wyzwanie dla mieszczuchów, lepiej się czują na otwartych przestrzeniach, dobrze, gdy mają do dyspozycji zabezpieczony i dobrze ogrodzony ogród.

© pieskiklub.pl

Będą dobrymi kompanami dla sportowców i piechurów, są bowiem bardzo wytrzymałe i wielogodzinne wędrówki, nawet po cięższym terenie nie będą stanowiły dla nich problemu. Dobrym sposobem na rozładowanie energii są też przebieżki lub przejażdżki rowerowe.

Warto wziąć też pod uwagę, że są to psy bardzo niezależne i ich wychowanie przyniesie wiele trudności. Jest to proces długi i ciężki, wymaga mnóstwo cierpliwości i przede wszystkim konsekwencji i determinacji. Należy przede wszystkim kłaść nacisk na posłuszeństwo i utemperować agresję w stosunku do zwierząt, aby nie nabawić się kłopotu ze strony wściekłych właścicieli atakowanych zwierząt. Jednakże istnieje też spore prawdopodobieństwo, że nigdy do końca nie uda nam się go ułożyć.

© tapeciarnia.pl

Nazwy: Foxhound amerykański, american foxhound, foxhound, fox.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na lisy.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 53-63 cm, 31-36 kg.
Umaszczenie: tricolor, wszystkie umaszczenia dopuszczalne.

© Załoga Chartykasa