Zaburzenia psychiczne

Wiele osób wybiera większy psy, gdyż miniaturki są szczekliwe i cóż, malutkie. Jednakże bez względu na to, czy wybierzemy malutką chihuahuę, średniego tollera, czy olbrzymiego mastiffa, możemy się natknąć na zachowania typowe dla małych psów, o których mówi się, że są szczekliwe, zazdrosne, nadopiekuńcze, nieufne wobec obcych, a także niezbyt dobrze dogadują się z dziećmi. U nich jest to powszechnie akceptowalne. Ale co, gdy takie zachowania pojawiają się u dużo większego psa? Mowa jest wtedy o syndromie małego psa.

SkakanieW przypadku kilkunastokilogramowego owczarka skaczącego podczas powitania, każdy się zgodzi, że takie zachowanie musi być skorygowane, gdyż jest to niedopuszczalne. Bo cóż będzie, gdy skoczy i przewróci dziecko lub nasza ukochaną babcię? Nieczęsto takie psy są zamykane w pokoju obok na czas przebywania gości u nas w domu. Zaś gdy skacze na nas ledwo widoczna chihuahua, cieszymy się jak dzieci, bo jesteśmy święcie przekonani, że pies nas kocha. Nic bardziej mylnego – jeśli pies na nas skacze mamy problem z zachowaniem i dominacją. Jeśli pozwalamy psu na takie zachowanie, dajemy mu jasny przekaz: „Rób co chcesz, masz nade mną władzę”.

Warczenie i agresjaSytuacja jak wyżej – warczący owczarek stanowi problem, gdy zawarczy mały piesek wzruszamy ramionami i bagatelizujemy problem mówiąc, że już taki jest. Bez względu na to jak słodki, kochany i jakieś wielkości jest pies, nie możemy mu pozwolić, by warczał na gości, znajomych, czy nawet na nasze własne dzieci lub na nas, gdy próbujemy do niego podejść lub odebrać mu coś. Ta sama sytuacja ma miejsce, gdy chodzi o jakiekolwiek oznaki agresji, chociażby najmniejsze – są niedopuszczalne.

© besty.pl

Inne psy. Klasyczna sytuacja małego psa warczącego na inne zwierzęta, te mijające nasze miejsce zamieszkania, szczekanie i nawet rzucanie się na nie – pomyślimy sobie, że to jest urocze, bo pewnie myśli, że jest dużym psem. Gdy większy się rzuca i prowokuje do bójki, od razu korygujemy zachowanie, bo przecież to jest niedopuszczalne. Prawda jest taka, że jest to nieakceptowalne u każdej wielkości psa, gdyż jest to kolejny objaw dominacji. Pies próbuje zdominować inne psy, a co za tym idzie, będzie także próbował zdominować nas w domu.

Przestrzeń osobista. Pies zakłócający naszą pracę, przeszkadzający i wpychający swój nos pod naszą rękę w momencie, gdy robimy bardzo ważną rzecz. Jak zwykle, w przypadku małej puszystej kulki jest to słodkie, dużego odpychamy na siłę, a on i tak uparcie wraca. Cóż, prawdę jest, że szef stada decyduje co robi i w jakim momencie i twój dominujący pies zdecydował, że właśnie w tym momencie masz go pogłaskać i go kompletnie nie obchodzi, czy właśnie coś robisz. Pamiętaj jednak, że takie pieszczoty powinny być dawane tylko wtedy, gdy to TY zaprosisz jego, nie gdy wpycha się na siłę.

Żądania i wymogi. Gdy siedzisz i oglądasz telewizję, a twój niespodziewanie wskakuje na kanapę i jak gdyby nigdy nic rozkłada się in zajmuje większą jej część, świadczy to o tym, że w jego mniemaniu siedzi na swojej kanapie i to ty zajmujesz miejsc. Ważne jest, abyś dał mu do zrozumienia, że nie może wchodzić, chyba, że go zaprosisz. Uważa się, że pies skaczący na właściciela objawia tak swoją miłość, jednakże jest to dominacja. On próbuje cię zdominować, nie okazać swą miłość. W takim przypadku należy go sprowadzić do parteru, najlepiej wymusić, aby usiadł, ale nie w sposób fizyczny, lecz językiem ciała, głosem i gestem. Całym sobą musimy dać do zrozumienia psu, że to my jesteśmy panem i w naszym domu takie zachowania nie są akceptowane.

Nadopiekuńczość. Czy zdarzyło się wam zobaczyć sytuację, w której pies rzuca się na każdego, kto podejdzie zbyt blisko jego pana? Warczy, kłapie paszczą? Cóż, nie, to nie jest objaw miłości i przekaz: „Obronię cię w każdej sytuacji, jesteś mym panem”, on przekazuje, że to jest jego własnośc i jeśli ją tkniesz, pożałujesz.

Spacery. Pies ciągnący na smyczy podczas spacerów, bez względu na to czy mały duży to także rzecz niedopuszczalna. Pamiętaj, że duży pies ma na tyle siły, że może cię wywrócić, poturbować, a w najgorszym wypadku nawet przeciągnąć po chodniku czy trawie i psich kupach. Bardzo duży i silny pies, jeśli nagle się wyrwie, gdy nie będziemy patrzeć może tak niefortunnie pociągnąć smycz, że uszkodzimy sobie nadgarstek czy bark. Pies wykorzystuje w ten sposób brak sygnałów z naszej strony odnośnie tego, kto tu przewodzi.

Spanie razem. Cóż, to też częsta sprawa, że małe psy chętnie wpuszczamy do łóżka, a większe z niego wyrzucamy, gdyż zajmują za dużo miejsca. Dodatkowo małe pieski nie wskoczą na łóżko, więc zaczynają szczekać, a my w swej głupocie ulegamy na komunikat: „Dalej człowieku, podnieś mnie” i ściągamy je z łóżka, gdy sobie tego zażyczą, nieświadomie wychowując małego terrorystę.

Nie są to wszystkie rzeczy, jakie definiują małego terrorystę, poza ogólnym faktem, że terroryzuje on domowników i praktycznie rzecz biorąc nimi włada, a oni po jakimś czasie są zbyt zmęczeni walką bądź obawiają się psa i pozwalają mu na wszystko. W skrócie o małym terroryścieL

 • jest uparty.
 • charyzmatyczny dyktator.
 • żąda, dyktuje warunki szczekaniem.
 • natrętny.
 • wpycha zabawki w twoje ręce, gdy chcesz się bawić, nie czeka aż to ty zaczniesz zabawę.
 • wciska głowę na twoje kolana, gdy chce być głaskany.
 • siada wysoko, jak król, by widzieć swe królestwo.
 • nie pozwala nikomu się do ciebie zbliżyć, broni swej własności.
 • szczeka i wyje na ciebie, a jeszcze głośniej, gdy nie chcesz mu czegoś dać.
 • skacze na ciebie bez pytania.
 • z premedytacją wskakuje na meble, mimo iż wyraźnie mówisz mu „nie!”.
 • pamiętaj, szlachta wchodzi pierwsza, ty na samym końcu.
 • odmawia chodzenia na smyczy (jak to, przecież jest panem).
 • szczypie po nogach, gdy chcesz wyjść – nie dał ci na to pozwolenia.
 • nie słucha się ciebie i nie przyjmuje poleceń, to samo tyczy się komend.
 • nie lubi, gdy tykasz jego jedzenie, obszczeka cię.
 • wie, gdzie lubi sypiać, na przykład na twojej poduszce, ewentualnie na tobie.
 • nawarczy na ciebie, jeśli spróbujesz go przesunąć podczas snu.
 • chodzi dumny i napuszony niczym paw

Mówiąc pokrótce, zdominował ciebie i twoje życie, jest panem i władcą i musisz mu usługiwać. Skorygowanie pojedynczych zachowań może być łatwe i przyjemne, ale gdy zbyt długo pozwalamy na takie zachowania, może być konieczne skorzystanie z pomocy psiego behawiorysty.

© Załoga Chartykasa