VI grupa FCI

FCI 22/VI.1  |  Francja

Grand blue de Gascogne wywodzi się z południowo-zachodniej części Francji, jego historia sięga XIV wieku. Pierwsze osobniki były wykorzystywane głównie do polowań na niedźwiedzie, wilki i dziki. Uważa się go za przodka wszystkich psów gończych wywodzących się z południa Francji.

Jest to pies starej rasy, o wyraźnym francuskim typie i szlachetnym wyglądzie. Jest muskularny, sprawia wrażenie ciężkiego i powolnego, jednakże jest to szybki i aktywny pies, doskonale sobie radzący w trudnych warunkach i na nierównym podłożu.

Mimo swych rozmiarów, jest to pies w domu spokojny, łagodny i cierpliwy. Doskonale sprawia się jako pies rodzinny, nawet tych z małymi dziećmi. Jest odporny na dziecięce nóżki i rączki i cierpliwie znosi długie zabawy z nimi. Swą rodzinę kocha całym sercem i dałby się za nich pokroić.

Dobrze też sprawdzają się w roli stróżów – odstraszają nie tylko wyglądem, ale i głośnym szczekaniem, dzięki czemu zawsze wiemy o nieproszonych gościach. Uwielbiają ruch, długie spacery i ćwiczenia na świeżym powietrzu.Warto o tym pamiętać, decydując się na niego. Mają jednak silny popęd łupu i na spacerze w każdym momencie może nam uciec w pogoni za małym, niewidocznym dla nas obiektem. Dlatego jeśli nie znamy terenu i nie wiemy, czy gdzieś w pobliżu nie ma ruchliwej szosy, nie należy go spuszczać ze smyczy.

© larousse.fr

Psy te nie ujawniają agresywnych zachowań, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami mieszkającymi w domu. Nie są trudne w wyszkoleniu, szybko łapią podstawowe komendy i łatwo przystosowują się do nowego otoczenia.

Nazwy: Duży gończy gaskoński, gończy gaskoński, Grand Bleu de Gascogne, Gran sabueso azul de Gascuña.
Przeznaczenie pierwotne: do polowań na niedźwiedzie, wilki i dziki.
Przeznaczenie obecne: pies gończy.
Długość życia: około 10 lat.
Wielkość i waga: 35-39 kg, 62-72 cm.
Umaszczenie: cętkowane (czarne z białym) nadające okrywie włosowej odcień łupkowo-szary; z lub bez różnej wielkości, czarnymi łatami.

© Załoga Chartykasa