V grupa FCI

FCI 358/V.5  |  Tajlandia

Thai bangkaew dog jest psem o wdzięcznej nazwie i równie wdzięcznym wyglądzie. Bardzo przypomina inne azjatyckie szpice, jest jednak masywniejszy, a jego sylwetka wyraźnie wpisuje się w kwadrat.

Ozoniez / flickr

Jego oryginalna nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Pies z tajlandzkiej wioski Bangkaew„, gdyż Bangkaew jest właśnie wiosną znajdującą się w Bang Rakam dzielnicy w tajlandzkiej prowincji Phitsanulok, dosłownie w centrum Tajlandii. Znajduje się tam klasztor zwany Wat Bangkaew, który uważa się za miejsce powstania tych psów.

Są to inteligentne, zwinne i wytrzymałe psy. Jest wiernym towarzyszem i opiekuńczym kompanem dzieci. Kocha swoją rodzinę całym sercem, czule podchodzi do każdego jej członka. Właściwie socjalizowany będzie odpowiedni także dla mniejszych pociech.

www.123rf.com

Nie jest to pies agresywny, aczkolwiek wykazuje silny instynkt terytorialny i podchodzi z rezerwą do obcych. Kombinacja tych cech sprawia, że nadaje się na psa stróżującego. Głośno szczeka, informując o obecności intruzów, nie atakują i nie gryzą obcych, chyba, że czują się zagrożone.

Choć dla swoich są bardzo czułe, nieufne w stosunku do obcych, to tragicznie radzą sobie w kontaktach z innymi psami. Są wobec nich agresywne i nie tolerują ich na swym terytorium. Jeśli będziemy go wychowywać z innym psem od pierwszego dnia, lub położymy na to duży nacisk w trakcie socjalizacji, jest szansa, że zaakceptuje większość innych zwierząt i będzie w stanie żyć z innym psem w domu.

thaibangkaewdogs.com

Nie poleca się ich dla właścicieli małych zwierzątek, jak króliki czy świnki morskie, gdyż rasa ta pierwotnie jest myśliwska, więc chcąc nie chcąc, może nam zapolować pewnego dnia na króliczka. Potrzebuje on pewnego siebie, doświadczonego i konsekwentnego właściciela. Są niezależne, sprytne i uparte. Szybko wychwycą błędy w szkoleniu i wykorzystają je przeciwko nam, zwłaszcza nie konsekwencję w stosowaniu poleceń. Szybko się nudzą, jeśli szkolenie się przedłuża lub przez dłuższy czas wałkujemy tę samą komendę. Potrzebują krótkiego, urozmaiconego szkolenia, najlepiej z dużą ilością pochwał.

Nazwy: Pies z Bangkaew, Thai Bangkaew dog, szpic tajski, TBD, Bangkaew.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, stróżujący.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 41-55 cm.
Umaszczenie: Biała z wyraźnymi łatami w różnych odcieniach kolorucytrynowego, płowego, rudego, czerwonego i szarego, także z ciemnymikońcami włosów, skutkiem czego może wręcz wyglądać na trójbarwną.Biała w czarne łaty.

 © Załoga Chartykasa