Słynne psy

© retrorover-vintagedogs.blogspot.com

Pamiętacie Rin Tina Tina? Inną szeroko znaną, a do tego wywodzącą się z Polski! psią gwiazdą jest Strongheart, który stał się gwiazdą amerykańskiego kina. Urodzony 1 października 1919 roku we Wrocławiu, znajdującego się w tamtych czasach w cesarstwie Niemieckim. Był szkolony na psa policyjnego w Berlinie, jednakże nie wiedzieć czemu znalazł się na planie filmowym w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie zwał się Etzel von Oeringen, jednakże było to imię na tyle długie i skomplikowane, że zmieniono je na chwytliwe i łatwiej zapamiętywane Strongheart.

Do USA sprowadził do reżyser Laurence Trimble, znany jako treser zwierząt, reżyserujący wcześniej filmy z udziałem własnego psa. Pierwszy film z udziałem Strongearta „The Silent Call” z 1921 roku przyniósł ogromną popularność zarówno jemu, jak i reżyserowi. Strongheart stał się pierwszym psem, któremu nadano status gwiazdy filmowej. Sprawiło to, że podróżował po całych Stanach na spotkania, wzbudzając ogromny entuzjazm u ludzi. Jego kariera i sukces, jaki odniósł, utorowały drogę na przykład Rin Tin Tinowi, który stał się bardziej znany i szerzej rozpoznawalny.

W sierpniu 1928 został oskarżony o zagryzienie Sofie Bedard, jednakże oskarżenie to okazało się fałszywe, a jej rodzinę ścigano za składanie fałszywych zeznań. Rok później uległ poparzeniu poprzez gorące reflektory w trakcie kręcenia kolejnego filmu i zmarł 24 czerwca na skutek odniesionych obrażeń.

Filmografia

1921: The Silent Call jako Flash.
1922: Brawn of the North.
1924: The Love Master.
1925: White Fang na motywach powieści Biały Kieł.
1925: North Star.
1927: The Return of Boston Blackie jako Strongheart.

Wyróżnienia

8 lutego 1960: został wyróżniony gwiazdą, znajdującą się przy 1724 Vine Street, na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

© Załoga Chartykasa