FCI 300/VI.1  |  USA

Pierwsze osobniki tej rasy powstały najprawdopodobniej w XVIII wieku poprzez skrzyżowanie amerykańskich foxhoundów, bloodhoundów, nieistniejącego już dziś Talbota oraz czarnego podpalanego Virginia Foxhound. Był to pierwszy z sześciu znanych odmian coonhoundów i przez długi czas, bo aż do 2010 roku, jedynym zarejestrowanych przez AKC. Obecnie jest jedynym, którego akceptuje FCI.

© web5.lifelearn.com

Pierwotnie używany do polowań na dziko żyjące zwierzęta w stanach – pumy, wilki i jelenie. Obecnie polowania w głównej mierze ograniczają się do ptactwa i sezonowych pozwoleń na większe sztuki, także ich rola jako myśliwych częściowo zanikła. Nie jest to co prawda typowy domownik, ale dobrze radzi sobie w towarzystwie ludzi. W domu jest łagodny, spokojny i dyskretnie przemieszcza się między pokojami. Problem zaczyna się na zewnątrz. Mają bardzo silny instynkt myśliwski, który jeśli da o sobie znać, może być trudno nad nim zapanować. Bez wątpienia spacery po lesie bez smyczy nie wchodzą w grę, a spuszczać go można tylko na dobrze znanych i ogrodzonych terenach.

Potrzebują bez wątpienia silnego i stanowczego opiekuna, gdyż same są bardzo silne, uparte i dość niezależne. Szybko wyczują, jak przekroczyć granicę i wykorzystają nieuwagę właściciela. W stosunku do obcych jest nieufny i zachowuje dystans, zaś gdy wkroczą na jego terytorium, może dać znać głośnym wyciem i szczekaniem. Z reguł dobrze się czuje w obecności dzieci, jest dla nich miły i łagodny, ale lepiej myśleć o nim przy starszych dzieciach. Jego niezależność sprawia, że nie będzie się czuł komfortowo w obecności namolnego małego dziecka, które cały czas by go tarmosiło.

© vetstreet.com

Nie wymaga nie wiadomo ile ruchu. Z reguły wystarczy mu dłuższy spacer, może towarzyszyć nam w joggingu lub sporadycznych wycieczkach w pole. Jednakże jeśli będziemy chcieli zabierać go w dłuższe wyprawy, nie będzie to problemem. Wymagający w pielęgnacji także nie jest, sporadyczne szczotkowanie co tydzień-półtorej starczy. Ogólnie zdrowe, choć jak przy większości dużych ras możemy mieć do czynienia z dysplazją, a długie zwisające uszy wymagają regularnej kontroli.

Nazwy: Black and tan coonhound, czarny podpalany coonhound, b&t coonhound, american black and tan coonhound.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na jelenie, wilki, pumy.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 18-34 kg, 64-69 cm.
Długość życia: 10-12 lat.
Umaszczenie: Black & tan (czarne podpalane) .

© Załoga Chartykasa