Klasyfikacja ras

Oko psa może mieć różny kształt, osadzenie, wyraz i barwę. Po wyrazie oczu psa można poznać jego pochodzenie, inteligencję i charakter. Barwa powinna być harmonijna z umaszczeniem i odpowiadać wzorcowi.

 • Oczy owalne – posiadają psy wielu ras i ten kształt jest najbardziej naturalny. Dzięki temu kształtowi oczy psa nie są narażone na żadne urazy czy schorzenia powiek. Jako przykład psa, który posiada właśnie taki kształt oczu można tutaj podać jamnika.
 • Oczy migdałowe – taki kształt oczu jest dosyć podobny do oczu o kształcie owalnym. Jedynie różnią się tym, że ich kąciki są lekko zaostrzone. Oczy takiego typu mają takie psy jak: irlandzki spaniel dowodny, szpic fiński, chart rosyjski, owczarek niemiecki.
 • Oczy skośne – często nazywane są także oczami mongolskimi, ponieważ ich zewnętrzne kąciki umieszczone są znacznie wyżej od wewnętrznych. Są to przeważnie niezbyt duże oczy, kształtu owalnego lub migdałowego. Oczy takie mają alaskan malamuty, bullterriery, szpice fińskie czy flat coated retrievery.

 • Oczy kuliste – takie oczy są okrągłe i trochę wypukłe, ale na pewno nie wyłupiaste. Takie właśnie oczy ma mops.
 • Oczy okrągłe – takie oczy są osadzone w okrągłych oczodołach, a takie właśnie oczy posiadają takie rasy psów jak gryfoniki, cocker spaniel amerykański, buldog francuski.
 • Oczy trójkątne – oczy takiego kształtu znacznie się różnią od oczu owalnych i na pewno są one małe. Takie oczy możemy zauważyć u bulteriera.
 • Oczy głęboko osadzone – takie oczy popularnie nazywane są również zapadniętymi, gdyż są one głęboko schowane w oczodołach i dodatkowo zakryte są skórą, w taki sposób, że są słabo widoczne. Niestety takie oczy są narażone na wiele chorób między innymi: zapalenie spojówek, ektropium i entropium. Takie oczy posiadają psy rasy chow chow.

 • Obwisła powieka – taką obwisłą powiekę posiadają psy, których skóra na głowie jest luźna. Wtedy taka obwisła powłoka uwidacznia czerwoną, wewnętrzną stronę i można to zauważyć u psów takich ras jak: bloodhound oraz basset hound.
 • Pestki – u niektórych, które są maści czarnej, podpalanej nad oczami można zauważyć małe, odgraniczone plamki podpalania i to na pewno zauważymy u dobermanów, seterów szkockich, rottweilerów, a także u wielu innych ras, ciekawostką jest że u basenji te znaczenia noszą nazwę „pestek melona”.
 • Okulary – to barwne znaczenie odnosi się do takich okrągłych okolic jaśniejszej sierści wokół oczu, które odcięte są od ciemniejszej sierści na kufie, głowie oraz całym ciele psa. To można zaobserwować u Szpica Wilczego.
 • Domino – tą nazwą określana jest odwrotność maski, co oznacza, że sierść na kufie oraz na części twarzowej jest jaśniejsza niż gdzie indziej. Taką właśnie maskę posiadają psy rasy Alaskan Malamute, a także czasami Charty Afgańskie oraz polskie.
 • Barwa oczu: oczy porcelanowe – jest to barwa oczu, która jest spowodowana nierównym rozłożeniem melaniny w tęczówce oka i można ją zauważyć u psów maści marmurkowej takiej, jaką posiadają jak Collie oraz Sheltie, u niektórych psów taką barwę może mieć tylko jedno oko, obydwa albo tylko część tęczówki. Takie oko nazywane jest również okiem marmurkowym, srebrnym albo okiem rybim.
 • Trzecia powieka – takim mianem określany jest fałd półksiężycowy spojówki, który znajduje się w wewnętrznym kącie oka. Spojówka taka pełni po części funkcję ochronną, ale najbardziej jednak jest taką jakby „wycieraczką”, która zbiera z powierzchni oka zanieczyszczenia. Całkiem różowa powieka jest o wiele bardziej widoczna i bardzo często jest uważana za wadę, ale nie u wszystkich ras psów. Wyraźnie widać zachodzenie trzeciej powieki na oko w momencie, kiedy pies przed zaśnięciem przymyka oko.
 • Powieki – u większości psów bardzo ważna jest nie tylko pigmentacja, ale także barwa powiek, przeważnie nie powinny być one zbyt luźne czy obwisłe. Najczęściej wymagana jest pełna pigmentacja, czyli oznacza to, że nie powinno być na powiekach różowych, niewybarwionych plam. Pigmentacja powieki na pewno odpowiada maści.

 • Wyraz oczu orientalny – taki wyraz oczu posiadają psy rasy Chart Afgański, a składają się na niego budowa, proporcje głowy, kształt, ustawienie oczu, a także rozłożenie umaszczenia.
 • Wyraz mrukliwy – takim określeniem nazywany jest przede wszystkim wyraz, który można zauważyć u psa rasy Bouvier des Flandres. Wyraz taki nie jest zbytnio przyjazny, a zdecydowanie podkreśla to broda oraz nastroszone brwi;.
 • Wyraz małpi– taki wyraz jest charakterystyczny dla psów rasy Gryfonik Brukselski, Gryfonik Belgijski, jak również i dla Małpich Pinczerów, a także dla psów o krótkim pysku oraz dużych oczach.
 • Wyraz zuchwały – tak określany jest wyraz psów rasy Chihuahua, a składa się na to kształt oraz ustawienie uszu, okrągła, jabłkowata głowa, duże oczy, a także sposób chodzenia oraz noszenia ogona.
 • Rzęsy – wyjątkowo długie rzęsy ma Lhasa apso.
 • Brwi – tak samo jak ludzie, tak samo i psy mają brwi utworzone ze skóry, która pokrywa łuki nadoczodołowe i rosnącej na niej sierści. U psów krótkowłosych są one słabo widoczne, natomiast zdecydowanie wyraźnie widoczne są u psów szorstkowłosych, czyli u psów takich ras jak: Jamniki oraz Teriery. Bardzo często podkreśla je wyraźnie trymowanie.

© Załoga Chartykasa