Dzikie psowate

najmniejszy pies świata – 10-cmtrowy pomeranian © neatorama.com

Na początek, systematyka. Dokładną znamy już, ale warto przytoczyć tak w skrócie:

Gromada: ssaki
Rząd: drapieżne
Podrząd: psokształtne
Rodzina: psowate
Rodzaj: Canis
Gatunek: wilk
Podgatunek: pies domowy

Obecnie psa można spotkać praktycznie na całym świecie, w każdej strefie klimatycznej i na każdym kontynencie. Wyjątek stanowi surowy i nieprzystępny klimat na obu biegunach, gdzie nie tylko nie spotkamy psów, ale trudno tam dojrzeć jakiekolwiek zwierzęta.

największy pies świata – dog niemiecki, ponad 121 cm w kłębie © dailymail.co.uk

Myśląc „pies domowy” mamy na myśli wiele ras, które powstały na skutek selektywnej hodowli. Pierwotnie istniał jeden jedyny gatunek – wilk, któty po wielu milionach lat ewolucji rozdzielił się na paru przodków, stanowiących wstęp do wielu znanych nam dzisiaj ras psów.

Dziś niewiele ras ma korzenie sięgające parę tysięcy lat, bardzo mała pula to rasy, które nie zostały zmienione alb sztucznie wyhodowany. Takie pierwotne rasy nazywamy pariasami. Jest nim na przykład canaan dog, nie zmieniony przez wieki, niewiele różniący się od swoich przodków.

Wygląd domowego psa jest równie różnorodny, co ilość ras, jakie wyodrębniamy. Najłatwiej chyba będzie ująć to w tabeli:

Wzrost: 15,2 – 90 cm, zdarzają się rekordowe osobniki, jak minimalnie około 10 cm – najmniejsza chihuahua, z kolei największy pies mierzył ponad 1m.
Waga: Od 1 do 80 kg, choć zdarzają się osobniki ważące w okolicach 100.
Sierść: Długowłose, krótkowłose, szorstkowłose, można też dodać psy półdługowłose, u których sierść jest dłuższa tylko w paru miejscach, psy nieliniejące, o sierści lokowanej, wełnistej (pirenejski pies górski), a także „dredziarzy” (komondor)
Długość ciała: Od 36 do 154 cm.
Umaszczenie: Można by rzec, iż każde: jednolite (jeden kolor), dwubarwne (najczęściej w łaty), tricolor, podpalane, wilcze, dzicze, merle (marmurkowe) oraz niezliczone kombinacje, które niekiedy u każdej rasy zyskują inną nazwę.
Użytkowanie: Polowanie, pogoń za zwierzyną, wypłaszanie, aportowanie, zaganianie i wypasanie zwierząt, sporty, policja, wojsko, dogoterapia, ratownictwo górskie, wodne, wyszukiwanie bomb, narkotyków, nielegalnego przemytu, ochroniarze, pies do towarzystwa etc… Praktycznie nie ma kategorii, w której pies nie znajdzie zastosowania.
Cechy szczególne: niesamowity węch, silne uzębienie, odporność na warunki klimatyczne u jednych, gdzie inne są wrażliwe, kruche i delikatne. Dodatkowo mamy szósty zmysł i wrażliwy słuch.
Długość życia: Przeciętnie szacuje się, iż jest to 10-14 lat, gdzie krócej żyją psy duże. Rekordziści żyli po 20-22 lata, choć może się zdarzyć, że na skutek chorób, życie psa skróci się do 4-8 lat.

za najpopularniejszego i najsłodszego psa uważa się pomeraniana Boo © Boo’s fanpage

Rozróżnianie ras na ogół jest proste – wiele z nich nie jest do siebie podobnych i bardzo łatwo je rozpoznamy. Problem zaczyna się w momencie, gdy mają wspólnych przodków, niezbyt odledłą historią, a różnice są minimalne, jak na przykład corgi: cardigan i pembroke; białe psy pasterskie: podhalan, słowacki czuwacz i kuvasz, wiele szpiców, a przede wszystkim psy gończe.

By je rozróżnić, musimy zwracać uwagę na wiele rzeczy – długość sierści, uszy, ogon, łapy, rozstaw oczy, umaszczenie – praktycznie na każdy szczegół. Czasami wystarczy zobaczyć obie razy na żywo, by od razu zobaczyć wszystkie różnice, a niekiedy dokładnie je ze sobą porównać, kroczek po kroczku, aby zrozumieć, na czym polegają różnice.

z kolei za najbrzydsze psy uważa się chińskie grzywacze, najczęściej te schorowane i zdeformowane przez choroby © dognews.com

Domowe psy dojrzałość płciową osiągają między szóstym, a dwunastym miesiącem życia. Niektóre rasy dojrzewają później od innych, zwłaszcza te większe, u których dojrzałość płciową obserwuje się nawet dopiero w wieku dwóch lat. Ruję u suczek obserwujemy dwa razy w roku.

Ciąża trwa średnio 63 dni, na świat przychodzi od 1 do 12 młodych, w zależności od rasy. U ras małych obserwuje się mioty do maksymalnie czterech szczeniąt, z kolei u większych liczba ta wzrasta do 12-13, choć rekordowe mioty zawierały po 20-23 młodych.

 © Załoga Chartykasa