FCI 222/VIII.1  |  Holandia

Wyżły fryzyjskie wywodzą się z Fryzji – prowincji z północnej Holandii, znanej między z innymi z pięknych koni fryzyjskich. Ich nazwę można podzielić na dwie części – Staby, pochodzące najprawdopodobniej od holenderskiego sta me bij, czyli zostań przy mnie oraz houn (wymawiane huun) czyli pies. Uznawany jest z jedną z pięciu najrzadszych ras psów (dane z 2013 roku). W Holandii znany już w 1800 roku, jednakże poza jej granicami nie był znany aż do 2000 roku! Obecnie uważany za skarb narodowy Holandii, na świecie zanotowano zaledwie około 3500 osobników.

© royalcanin.ca

Pierwotnie Staby używany był głównie do polowania oraz utrzymywany w gospodarstwach pilnował ich i tępił szczury. Obecnie ich rola nieco się zwiększyła, gdyż nie tylko używa się go do stróżowanie, czy ochrony mienia, ale także ciągnie sanie zimą, używany jest także w terenie jako pies myśliwski. Są one także doskonałymi pływakami i znane są z ogromnej wytrzymałości – nie strasznie im lodowate zbiorniki wodne, jak i praca przy minusowych. Zawdzięcza to bardzo gęstemu i grubemu podszerstkowi, które zapewnia mu skuteczną ochronę także wśród gałęzi i zarośli. Niestety to, co dobre zimą niekoniecznie musi sprzyjać latem, dlatego podczas upałów musimy mu zapewnić odpowiednią ochronę, aby gęste futro nie stało się przyczyną hot spotów. Doskonale sprawdzą się także w każdego rodzaju zawodach jako uniwersalne psy sportowe.

W porównaniu z większością wyżłów, Staby wydają się niewielkie i ciężkie, są bowiem dosyć masywnie zbudowane i są tym typem, gdzie długość ich ciała jest wyższa nić wysokość w kłębie, co tylko podglebia to wrażenie. Kiedyś można było spotkać fryzyjczyki o barwach pomarańczowo-białej, białe, a czasem tricolor, jednakże obecnie kolory te zostały praktycznie zdominowane przez biało-czarne umaszczenie, z czego tricolor uważa się za wadę dyskwalifikującą. Czasem na terenie Holandii można jeszcze spotkać pojedyncze brązowo-białe sztuki, ale to także jest rzadkośc.

© dogzer.us

Są to psy bardzo przyjazne, mają wrażliwą i delikatną psychikę – na nic sprawdzą się kary, nagany i krzyki. W ten sposób tylko skrzywdzimy i zniechęcimy psa do współpracy z nami. Są z natury inteligentne i chętne do pomocy, co warto wykorzystać podczas nauki i ćwiczeń. Kontrastem dla tego jest ich niezwykła wręcz upartość i czujność, co sprawdza się w pilnowaniu domu. Choć z natury jest myśliwym, nie przejawia nadmiernie instynktu i spokojnie może przebywać w domu, a przy zapewnieniu zajęć i ruchu odnajdzie się także w bloku. Z czystym sercem można go także przedstawić dzieciom oraz trzymać z innymi zwierzętami – nie dominuje i nie będzie polował na mniejsze okazy. Na ogół bardzo wierne i całym sercem oddane właścicielowi.

Nie należy jednak zapomnieć o regularnych ćwiczeniach i codziennych spacerach. Najlepiej połączyć jedno z drugim, zabierając na spacer zabawki i różne akcesoria, uczyć psa sztuczek lub zainteresować się sportem. Możemy także przyuczyć go do biegania przy rowerze, zabierać ze sobą na jogging czy długie wyprawy. Niewybiegane psy mogą przejawiać zachowania destruktywne i przypadkiem zniszczyć naszą najlepszą parę butów lub wykopać parę dziur w ogrodzie oraz ogólnie będą hiperaktywne w dom,

© royalcanin.ca

Gęsta szata wymaga regularnej pielęgnacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na włosy za uszami, które często się plączą i tworzą kołtuny. Generalnie zwierzęta zdrowe, możemy mieć do czynienia z typowymi przypadłościami dużych ras – dysplazją oraz zwyrodnieniem stawów.

Nazwy: Wyżeł fryzyjski, stabyhoun, beike, stabij, friese stabij, frisian pointer, frisian pointing dog, staby.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie, tępienie szczurów, pilnowanie posesji.
Przeznaczenie obecne: wszechstronnie użytkowy.
Długość życia: 13-14 lat.
Wielkość i waga: 50-53 cm, około 20 kg.
Umaszczenie: Czarno-białe, biało-brązowe.

© Załoga Chartykasa