VI grupa FCI

FCI 36/VI.1  |  Francja

Basset bretoński powstał na skutek krzyżowań większych gryfonów bretońskich z mniejszymi szorstkowłosymi bassetami. Wykorzystywany pierwotnie do polowań pieszych, najczęściej w małych grupach zyskał duże uznanie po rewolucji francuskiej, kiedy małe psy zyskały znaczne uznanie, a polowania stały się dostępne dla biedniejszych ludzi. Choć jest bassetem, nie jest tak długi krótkonożny jak większość z nich. Z wyglądu zaś nieco przypomina jamnika.

© petpaw.com.au

Jednakże należy pamiętać, że jest to typowy pies myśliwski – potrzebuje pracy, ruchu, zajęcia i wymagających zadań. Jest co prawda psem bardzo przyjaznym i oddanym, co czyni z niego dobrego towarzysza, a także psa rodzinnego, gdyż są to psy pozbawione agresji, a jakikolwiek jej przejaw jest uznawany za wadę. Źle prowadzony będzie dominował i stanie się utrapieniem dla domownika, gdyż w jego mniemaniu będzie liderem stada i królem domu, więc zaczniemy walczyć z nim chociażby o miejsce na ulubionym fotelu. Już od samego początku należy go konsekwentnie prowadzić i szkolić, aby wyeliminować niechciane zachowania. Dobrze wychowany będzie miłym i spokojnym domownikiem, bardzo przyjacielski dla pana i dzieci, z którymi się dobrze dogaduje. Jest łagodnym psem, który nigdy nie powinien być bojaźliwy.

Bassety te łatwo się szkoli, zwłaszcza jeśli mamy przy sobie coś dobrego, gdyż uwielbiają robić sztuczki i wykonywać polecenia pana w zamian za coś dobrego. Dużym minusem i problem rasy jest bardzo powolne uczenie się załatwiania na dworze – za młodu bardzo często robią to w domu, a nauka jest długa i mozolna – należy się wykazać dużą dozą cierpliwości oraz mieć dużo czasu i mieć szczeniaka cały czas na oku. Mają też bardzo charakterystyczny głos – głęboki i nieco muzykalny.

© bassetfauveclub.com

Na spacerach jeśli nie znamy terenu i nie wiemy, czy w pobliżu nie ma dzikich zwierząt lub nie do końca ufamy psu nie bardzo możemy go spuścić ze smyczy, gdyż nawet wychowany basset w pogoni za ciekawym zapachem przestanie na słuchać tylko pobiegnie naprzód. Dobrze radzą sobie w blokach i mniejszych mieszkaniach, jeśli nie zapomnimy o codziennych długich i męczących spacerach. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą infekcje uszu i oczu, dlatego należy je regularnie sprawdzić i czyścić. Niektóre linie hodowlane mają skłonności do padaczki, chorób nerek i serc, nie są to jednak częste przypadłości.

Nazwy: Basset bretoński, Basset fauve de Bretagne, Fawn Brittany Basset, Tawny Brittany Basset, brittany basset.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: około 12-14 lat.
Wielkość i waga: 33-38 cm, 16-18 kg.
Umaszczenie: płowe, złoto-pszeniczne lub czerwono-pszeniczne.

© Załoga Chartykasa