Zdrowie

Jako właściciel swojego psa znasz go lepiej, niż ktokolwiek inny, ale czy zawsze jesteś w stanie poznać, że coś jest z nim nie tak? Poniżej przedstawiamy 20 najpopularniejszych, czy też najczęściej występujących symptomów oznaczających, że z psem może być coś nie tak i należy się temu bliżej przyjrzeć.

     1. Niecodzienne zachowanie. Jest to jedna z pierwszych oznak, że w psim organizmie coś się dzieje. Szczególnie jest to zauważalne, gdy pies traci zainteresowanie jedzeniem, za które dzień wcześniej dałby się pokroić, nie zwraca uwagi na ukochane zabawki, czy na pieszczoty. Czasami pies może stać się rozdrażniony i niespokojny, reagować agresją na próbę dotyku.

Inne zachowania, na które trzeba zwrócić uwagę to częstsze wychodzenie na dwór w celu oddania moczu, dłuższy sen, apatia, co chwilowe zmienianie miejsca, bo nigdzie nie jest wygodnie. Jeśli przyuważysz zmianę zachowania, sprawdź, czy w wyglądzie psa się nic zmieniło – dziąsła (różowe), nos (zimny i wilgotny), skóra (o stałym zapachu).

     2. Utrata apetytu. Chore zwierze często nie je. Przyczyn może być jednak wiele – może to być reakcja na złą karmę (niedobrej nie zjem, będę głodował), problemy z zębami (może coś utknęło, może ząbek boli), rany w pysku, ale także przeziębienia, gorączka, a także objaw poważniejszych chorób.

     3. Odmowa picia. Jest to problem poważniejszy niż brak apetytu, wiadomo bowiem, że bez wody człowiek, jak i pies, długo nie wytrzyma, a odwodnienie może być tragiczne w skutkach. Aby sprawdzić, czy pies jest odwodniony, złap skórę na karku i zobacz, jak się zachowuje. Jeśli wraca na swoje miejsce i wygląda jak przed chwilą – wszystko jest okay. Jeśli nie – zabierz psiaka do weterynarza, aby ustalił, dlaczego nie pije. Jeśli pije jej za dużo też nie jest dobrze i należy sie upewnić, czy nie ma chorego na przykład serca.

     4. Kłopoty z oddychaniem. Kaszle, ma świszczący oddech, kicha, a może łapie powietrze chałstami? Objawy te mogą się ciągnąć od zwykłego przeziębienia, przez alergie, aż do poważniejszych schorzeń jak infekcje czy niewydolność serca, warto to sprawdzić. Jeśli kłopoty z oddychaniem obserwujemy po zabawie czy wysiłku, jest to dla nas znak, że potrzebna jest pilna pomoc medyczna!

     5. Wymioty. Nie zawsze należy na nie reagować paniką. Jeśli zdarzą się jednorazowo, może być to wynikiem zjedzenia czegoś niefajnego albo po prostu zjedzenia za dużej ilości jedzenia – cóż, zdarza się. Jeśli jednak wymiotom towarzyszą biegunki, senność, brak apetytu, albo w wymiotach znajdujemy ślady różnych substancji – krew, śluz, tkanki… Natychmiast udajemy się do lekarza.

     6. Biegunka. Biegunka jest o tyle poważna, że łatwo może prowadzić do odwodnienia, które z kolei może zagrażać życiu. Sporadyczne biegunki są oznaką, że psiak zjadł czegoś, czego nie powinien. Niektóre psy reagują biegunką na pokarmy, których nie tolerują – może to być dla nas znak nietolerancji pokarmowej lub alergii. Po pierwsze rozejrzyjmy się po domu, czy nie mamy czegoś trującego i upewnijmy się, czy biegunka nie zawiera na przykład krwi. Warto też zastosować jednodniowy post.

     7. Obrzęk brzuszka. Może to być po prostu efekt objadania się, ale także przez zaparcia, wzdęcia, a także poważniejsze choroby, mające coś wspólnego z wątrobą i nerkami. Jeśli poza obrzękiem pojawią się wymioty, biegunka, piesek ma niebieskie lub białe dziąsła, znaczy to, że problem jest poważniejszy. Zbadajmy brzuch, czy nie jest bolesny i czy pod wpływem nacisku nie zbiera się płyn i zabierzmy psiaka do lekarza.

     8. Drapanie. Każdy pies się drapie, każdego coś swędzi. Jeśli jednak drapie się dużo i często, może to zwiastować pchły, kleszcze, czy roztocza. Przypomnijmy sobie, czy obroża przeciwpchelna jest jeszcze ważna, czy w skórze nie ma śladów urzędowania pcheł lub czy nie zaplatał się jakiś kleszcz. Może być także zwiastunem zapalenia skóry, także alergicznego.

     9. Gorączka. Jeśli chcesz poznać, czy pies ma gorączkę, dotknij go za uszami lub na nosie, by zobaczyć, czy nie są cieplejsze niż zwykle. Jednak najlepszą metodą jest termometr. Temperaturę psa mierzymy doodbytniczo i powinna wynosić około 38,5 stopnia (37-39,5). jeśli termometr pokaże 43, jest to bezpośrednie zagrożenie życia.

     10. Agresja. Drażliwe i agresywne zwierzaki mogą nam mówić, że coś ich boli, a ból jest na tyle silny bądź uciążliwy, że pies jest zwyczajnie nerwowy. Widać to wyraźnie i tych, które na co dzień są wesołe i pełne życia. Zwłaszcza agresja może obroną przed dotykiem bolącego miejsca.

     11. Sikanie w domu. Może być to objawem zakażenia dróg moczowych, pęcherza moczowego lub nerek. Czasem jest to objaw niepokoju lub lęku przed głośnymi odgłosami, reakcja na stres, czy nadmiar emocji. Jeśli pies równie często pije, co siusia, może to być reakcja na nowy lek, jego dawkę lub oznaka cukrzycy.

     12. Niemożność oddawania moczu. Za dużo niedobrze, ale za mało jeszcze gorzej. Jak wyżej może to być objawem zapalenia pęcherza, ale także bardzo bolesnej kamicy pęcherza moczowego lub nerek. Jeśli piesek nie może oddać moczu, należy się z nim udać do lekarza, gdyż zatkanie cewki może być bardzo niebezpieczne.

     13. Brzydki oddech. Psy nie mają najpiękniejszego zapachu z pyska, ale taki naprawdę mocny, odrzucający zapach powinien zwrócić nasza uwagę. Może to być efekt złej higieny jamy ustnej, kamień nazębny, ale także może sygnalizować poważniejsze choroby przewodu pokarmowego, wątroby lub nerek.

     14. Wyciek z nosa. Gluty płynące strumieniami mogą być oznaką zwykłego kataru, zwłaszcza, jeśli jest to przezroczysty i wodnisty śluz. Jeśli jest z domieszką krwi, żółty, śluzowaty, gęsty, lepki… Cóż, możemy zacząć się martwić.

     15. Kichanie. Sporadyczne napady kichania są całkowicie normalne. Mogą kichać w reakcji na dym, perfumy, papierosy, odświeżacze powietrza, czy lakier do włosów. Ale jeśli pies kicha ciągle, a do tego cieknie mu z nosa, jest to już objaw choroby.

   16. Krwotok z nosa. Może wystąpić, gdy kanały nosowe są suche, podrażnione lub zanieczyszczone. Często towarzyszy temu kichanie, sprawiając, że sprawa wygląda makabrycznie. Najlepsze co można zrobić, to go uspokoić, przytrzymać i zrobić okład na nosek. Być może w nosie jest ranka albo uraz, który powoduje krwawienie i który trzeba zaleczyć.

     17. Pijany pies. Może być dla zabawy, ale jeśli pies biega i ma problemy z równowagą, może to być objawem kłopotów z błędnikiem, odpowiedzialnym za poczucie równowagi. Może to być związane z zapaleniem ucha wewnętrznego, co powoduje właśnie zaburzenia postawy, dezorientację i problemy z równowagą.

     18. Ciągnięcie zadka po podłodze. Może to wyglądać bardzo zabawne, gdy pies „saneczkuje”, ale jest to oznaką, że coś podrażnia odbyt – mogą to być zatkane gruczoły okołoodbytowe, wirusy, pasożyty albo kupka, która skleiła się z włosami przy odbycie.

   19. Zjadanie odchodów. Choć obrzydliwe i niepokojące, jest dość powszechne. Może to być przyzwyczajenie z dzieciństwa, nuda, ukrywanie dowodów, może to być też zespół złego wchłaniania, w którym organizm daje psu sygnał, że przyjął za mało jedzenia, a jedynym dostępnym jest właśnie… kupa.

      20. Gazy. Czy zdarzyło się wam, aby pies puścił bąka? Może to być objaw złego trawienia węglowodanów. Można łatwo uniknąć problemów, karmiąc go małą ilością błonnika i nie dawać ludzkiego jedzenia. Gazy pojawiają się też, gdy pies za szybko je i połyka powietrze razem z jedzeniem.

© Załoga Chartykasa