Słynne psy

Uggie jest jednym z tych psów, które znamy za naszych czasów, nie gwiazdą z zamierzchłych lat. Urodzony w 2002 roku jack russel terrier sławę zyskał takimi filmami, jak Woda dla Słoni czy Artysta.  Został uratowany od wywiezienia do schroniska przez Omara Von Mullera, który go przygarnął i dał nowy dom. Pojawił się w produkcjach Mr. Fix It oraz Woda dla słoni (u boku Roberta Pattinsona i Reese Witherspoon), jednak prawdziwy rozgłos zyskał dzięki filmowi Artysta, gdzie wcielił się w Jacka. Dzięki temu, że jest to dzieło nieme, treser psa mógł wydawać mu polecenia w trakcie kręcenia poszczególnych scen. Według niektórych recenzentów, Uggie przyćmił głównych aktorów filmu – Jeana Dujardina i Bérénice Bejo – i sam stał się największą gwiazdą na ekranie. Na MFF w Cannes w 2011 roku otrzymał nagrodę Palm Dog, zaś w lutym 2012 roku został pierwszym w historii laureatem Złotej Obroży. Pojawił się także na czerwonym dywanie podczas 69. ceremonii wręczenia Złotych Globów.

W styczniu 2012 roku ogłoszono emeryturę Uggiego podczas 84. ceremonii wręczenia Oskarów, będąc też pierwszym psem, który pojawił się na czerwonym dywanie. Reżyser dziękując całej obsadzie, podziękował też Uggiemu słowami: „Sądzę, że go to nie obchodzi. Nie jestem pewny, czy rozumie, to co mówię. Nie jest aż tak dobry, ale dziękuję”.

© latimesblogs.latimes.com

Hazanavicius mówił o fenomenie Uggiego: „Po pierwszych pokazach widać było, że widzowie pokochali tego psa. Niemalże zdominował show. Wydaje mi się, że wiem, dlaczego jego postać jest ważna. Główny bohater nie jest bowiem aż tak sympatyczny, popełnia w filmie wiele błędów, lecz jego pies podąża za nim cały czas. Dlatego ludzie temu psu ufają”.

Emerytura Ugiego było spowodowanie nie tylko wiekiem (w 2012 roku miał już 10 lat), ale także dziwnym schorzeniem, jakie dopadło psa. Von Muller w wywiadzie dla Daily Mail w trakcie zdjęć do Artysty mówił: „Uggie cierpi na dziwne drżenie. Choć zdarza się, że psy tej rasy czasem mają drgawki, to, co występuje u Uggiego, nie jest normalne. Wydaliśmy już mnóstwo pieniędzy na lekarzy, próbując dowiedzieć się, co powoduje te dreszcze, ale eksperci nadal nie wiedzą. Wszystko, co weterynarze mogą nam powiedzieć po tych niezliczonych badaniach, prześwietleniach i testach, to stwierdzenie, że jest to problem neurologiczny i że on nie cierpi”. Uggie wciąż pracuje jako drugoplanowy aktor i narazie ma się nieźle.

Filmografia
2005: Pieskie życie (Life Is Ruff) jako Tycho.
2005: Rockersi z South Central (Wassup Rockers).
2006: Mr. Fix It.
2011: Woda dla słoni (Water for Elephants) jako Queenie.
2011: Artysta (The Artist) jako Jack.
2012: The Campaign jako on sam.

© Załoga Chartykasa