VI grupa FCI

FCI 204/VI.1  |  Hiszpania

Pierwsze wzmianki o hiszpańskich gończych pojawiły się już w XI wieku i od tamtego czasu wzmianki o nich i ich opisy regularnie pojawiały się w hiszpańskich księgach łowieckich. W swoim czasie były ogromnie popularne, wykorzystywane do polowań na dziki i niedźwiedzie. W momencie upowszechnienia broni palnej ich populacja gwałtownie się zmniejszyła, jednakże jest to jeden z tych gończych, które sobie radzą i ich populacja utrzymuje się na stałym poziomie.

© royal-canin.ca

Obecnie gończe te wciąż są wykorzystywane do polowań na zwierzynę leśną. Z powodzeniem polują na wilki, niedźwiedzie, jelenie, sarny i dziki, większość z nich specjalizuje się w polowaniach na zające. W trakcie polowań śą bardzo efektywne, niestrudzone, odważne i oddane. Ważne jest, aby myśliwy znał swojego psa i potrafił prawidłowo odczytać jego intencje. Po samym tonie i modulacji głosu można wywnioskować, na jaki trop wpadł czworonóg oraz czy osaczył, czy dopiero wyławia zwierzynę.

Psy te wymagają intensywnego szkolenia, uczą się co prawda powoli, ale raz nauczone są posłuszne i wykonują wszystkie polecenia. Są to zwierzęta bardzo energiczne, potrzebujące dużo ruchu i nie należy ich zamykać w ciasnej przestrzeni miejskiej. Potrzebują przestrzeni do wybiegania się, inaczej staną się destrukcyjne, nadpobudliwe, nieufne, ospałe i lękliwe, a cechy te nie są pożądane u tej rasy.

© elcotodecaza.com

Wyróżnia się dwie odmiany, większą de monte o umaszczeniu białym z rudymi albo czarnymi plamami oraz mniejszą, lebrero, o umaszczeniu czysto rudym. Obie są bardzo wesołymi, wiernymi i lojalnymi psami. Na co dzień dość spokojne i zrównoważone. Niestety nie akceptują mniejszych stworzeń, dlatego życie z kotem czy królikiem nie wchodzi w rachubę. Należy je koniecznie przeszkolić z podstawowych komend i zawsze uważać na spacerach, aby zachwycone jakimś zapachem nie uciekły w siną dal.

Nie jest to też pies rodzinny, pozbawiony pracy będzie nieszczęśliwy i zacznie sprawiać kłopoty wychowawcze. Powinien znajdować się w rękach myśliwych, a jeśli bardzo chcemy takiego psa, a nie mamy zapędów myśliwskich, musimy pamiętać, że jest to pies pracujący, dlatego warto zainteresować się próbami pracy, ewentualnie sportami, które są w stanie zaspokoić jego potrzebę ruchu i pamiętać o organizowaniu dla niego różnych zadań, aby wciąż się rozwijał i się nie nudził.

© psy-pies.com

Nazwy: Sabueso Español, gończy hiszpański, Spanish hound, Spanischer Laufhund, Spanish Scenthound.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na niedźwiedzie brunatne i dziki.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: około 12-14 lat.
Wielkość i waga:
  • odmiana de monte, 25 kg, 56 cm.
  • odmiana lebrero, 20 kg, 51 cm.
Umaszczenie:
  • odmiana de monte – biała z rudymi lub czarnymi łatami.
  • odmiana lebrero – jednolicie ruda.

© Załoga Chartykasa