VI grupa FCI

FCI 354/VI.1  |  Polska

Gończy polski jest jedną z pięciu naszych rodzimych ras, występującą głównie w południowej części Polski. Początkowo były one jedynie lżejszą odmianą ogarów polskich, jednakże niesłabnące zainteresowanie nimi doprowadziło do utworzenia się oddzielnych linii hodowlanych i zarejestrowania rasy, co stało się dosyć niedawno, bo dopiero w 2006 roku.

Psy Pawłusiewicza, jak każde psy gończe są psami pełnymi temperamentu i żywiołowymi, jednocześnie będąc łagodnymi i zrównoważonymi członkami rodziny. W pracy są cięte i odważne, reagują szybko i zdecydowanie bez wahania. Pomimo silnej pasji łowieckiej są posłuszne i rozważne, łatwo je wyszkolić. Wobec członków rodziny są czułe i oddane, wylewnie okazując swe uczucia.

Są dobrymi stróżami ze względu na nieufność w stosunku do obcych. Skutecznie odstrasza obcych i nie jest przy tym nadmiernie szczekliwy. Ponadto jest odporny na warunki atmosferyczne, może więc większość dnia spędzać poza domem. Dość łatwo przystosowuje się do życia w mieście. W mieszkaniu nie szczeka zbyt dużo, a jeśli zaspokoimy jego potrzeby ruchu, będzie spokojny w czterech ścianach.

Nie sprawia większych kłopotów wychowawczych, uczy się stosunkowo szybko i jest posłuszny. Należy jednak pamiętać, iż jest to pies gończy, nieco niezależny i przede wszystkim uparty. Nie lubi przymusu, jeśli nie chce, nie będzie nas słuchał. Bardzo ważne jest właściwe i konsekwentne prowadzenie go. Należy uważać zwłaszcza na samce, gdyż ich pobłażliwe traktowanie sprawi, iż staną się dominujące. Ponadto złe prowadzenie gończych polskich prowadzi do nietolerowania przez nich obcych ludzi, dlatego duży nacisk trzeba kłaść na socjalizację i zapoznanie go z jak największą liczbą osób.

Wszelka aktywność fizyczna, od spacerów, przez przebieżki, także konne, aż po psie sporty pozwoli z powodzeniem zaspokoić jego duże potrzeby ruchu. Jest to dobry partner dla osób aktywnych, świetnie sprawdzi się też w rękach myśliwych, ale nigdy nie będzie kanapowcem.

Nazwy: Gończy polski, Ogar Pawłusiewicza, Pies Pawłusiewicza, Polish Hunting Dog, Polish Scenthound, Polnischer Laufhund.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: polowanie na lisy, dziki, pies towarzyszący, tropowiec.
Długość życia: około 12-14 lat.
Wielkość i waga: 50-59 cm, 22-26 kg.
Umaszczenie: czarne-podpalane, czekoladowo-podpalane, rude.

© Załoga Chartykasa