I grupa FCI

FCI 296/I.1  |  Szkocja

Krótkowłose collie wywodzą się prawdopodobnie od psów pasterskich sprowadzonych ze Szkocji, niewykluczone jest też, iż w ich żyłach płynie krew greyhoundów. Rozgłos w Wielkiej Brytanii zyskały dzięki królowej Elżbiecie, która wypatrzyła je u szkockich hodowców i umieściła w swej przypałacowej hodowli.

© fotocommunity.de

Nigdy nie zyskały tak dużej popularności, jak ich długowłosi kuzyni, mimo wielu podobieństw między obojgiem. Najwięcej osobników możemy dziś spotkać w krajach skandynawskich  – Szwecji, Norwegii, Finlandii, także w Holandii, Niemczech, Czechach i Słowacji. W Polsce jest to wciąż pies dla koneserów i jest ich niewiele na terenie kraju

Podobnie, jak ich długowłosi kuzyni, psy te są aktywne, pewne siebie i inteligentne. Łatwo i szybko się uczą, chętnie sprawiają radość swemu opiekunowi. Źle reagują na krzyki, karanie, więc w ich przypadku należy stosować tylko i wyłącznie pozytywne metody szkolenia, opierające się na nagradzaniu dobrych zachowań.

© orig12.deviantart.net

Pierwotnie krótkowłose collie były wykorzystywane do pomocy przy przeganianiu stad bydła i owiec na rynki, często stały też na straży stad, przeganiając je przez ogromne tereny Szkocji i Wielkiej Brytanii. Są więc wytrzymałe i odporne na wszelkie warunki pogodowe, zdolne pracować przez wiele godzin. Dziś rola psa pasterskiego nie jest już tak istotna, ale często można je spotkać jako przewodników niewidomych, a także w sporcie – agility, flyball, obedience.

Są lojalne wobec opiekuna i rodziny, mocno się do nich przywiązują i potrzebują ich towarzystwa, także całodzienne zostawanie w domu nie jest sposobem, gdyż tylko go unieszczęśliwimy. Źle reagują na głośne hałasy, przemoc i duże wahania w nastroju właściciela. Bez względu na to, jak zły mamy dzień, nigdy nie wyżywajmy się na psie! Odnajdzie się w mniejszej przestrzeni, jak mieszkanie i miasto, ale musimy mu zapewnić odpowiednią dawkę swobodnego, codziennego ruchu.

© fotocommunity.de

W kwestii zdrowia, powszechnym problemem u rasy jest progresywny zanik siatkówki, padaczka i dysplazja stawów biodrowych. Sierść należy regularnie wyczesywać zwłaszcza podczas linienia, gdyż ciężko ją potem odnaleźć na meblach czy dywanie.

Nazwy: Collie, smooth collie, owczarek szkocki collie krótkowłosy, collie krótkowłosy,
Przeznaczenie pierwotne: zaganianie bydła i owiec
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 10-13 lat.
Wielkość i waga: 18-29 kg, 51-61 cm.
Umaszczenie: śniade, tricolor, merle.

© Załoga Chartykasa