Ariana Grande – Dangerous Woman.mp3
VI grupa FCI

FCI 31/VI.1  |  Francja

Mały gończy gaskoński niewiele różni się od dużego gończego, a już na pewno nie jest taki mały. Nazwano go tak, a nie inaczej, by odróżnić te dwie rasy od siebie. Małe Gaskończyki zostały wyhodowane w Galicji w średniowieczu. Żyjący w XIV w. Gaston Phoebus, hrabia Foix, sprowadził do Gaskonii psy św. Huberta. Tutaj krzyżowano je z lokalnymi odmianami gończych, co doprowadziło do powstania dużego gończego gaskońskiego. Myśliwi chcieli jednak wyhodować psa do polowań na mniejszą zwierzynę i w taki właśnie sposób wyhodowany małego gończego gaskońskiego.

© psy.pl

Już od samego początku były mniejsze, lżejsze i szybszej od dużego gończego gaskońskiego, a przy tym zachowały wszystkie tak pożądane u niego cechy. Psy te cechują się wspaniałym węchem, są bardzo wytrzymałe i wytrwałe. Świetnie sprawdzają się na polowaniach, gdyż podążają nawet za najsłabszym zapachem tak długo, dopóki go czują. Pracuje zarówno samotnie, w stadzie, jak i z myśliwym używającym broni palnej. Złapany trop oznajmia melodyjnym wyciem.

Przedstawiciel tej rasy nadal często pełni tradycyjną rolę psa myśliwskiego, ale trafia też do domów jako pies do towarzystwa. Ma dwa oblicza: na polowaniu jest wytrwały w podążaniu kilometrami za zwierzyną, a równocześnie jest niezwykle łagodnym i spokojnym domownikiem. Najmocniej przywiązuje się do jednej osoby, ale lubi całą rodzinę. To cierpliwy i tolerancyjny towarzysz dziecięcych zabaw.

Nie sprawdzi się za to w roli stróża, gdyż jest łagodny wobec obcych i całkowicie pozbawiony agresji. Obecność intruza ogłoszą pojedynczym szczekaniem, ale prędzej powitają go machaniem ogona, niż warczeniem. Wyhodowane do pracy w sforze doskonale dogadują się z innymi psami, a jeśli wychowuje się je z kotem, są ich najlepszymi przyjaciółmi.

© royal-canin.eng

Są to psy inteligentne, uczące się szybko i chętnie, co więcej bardzo lubią pracować z przewodnikiem. Bywają nieco uparte, dlatego wymagają konsekwencji i łagodności w prowadzeniu. Jeśli uwzględnimy też jego potrzeby ruchu, wychowamy spokojnego, kochanego domownika. Będziemy mogli także bez problemów trzymać go w mieście i bloku. Jest także idealnym towarzyszem dla osób aktywnie spędzających czas, dobrze też radzi sobie w sportach.

 

Nazwy: Mały gończy gaskoński, petit blue de Gascogne.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na zające.
Przeznaczenie obecne: polowanie na zające, płową zwierzynę i dziki, pies do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 50-58 cm, 25-30 kg.
Umaszczenie: umaszczenie dereszowate (przemieszane włosy czarne i białe), co nadaje maści odcień niebiesko-łupkowy, mogą występować czarne łaty różnej wielkości, zwykle dwie łaty na głowie pokrywają uszy, obejmują oczy i sięgają do policzków, między nimi znajduje się biała strzałka, na głowie często pojawia się czarna kropka, zawsze występują podpalania, dopuszczalne są różne odcienie – od maści mocno przesianej czarnym, po przesianą lekko (odpowiednio pies ciemno-szary albo bardziej biały)

© Załoga Chartykasa