VI grupa FCI

Szorstkowłosy FCI 198/VI.1  |  Włochy

Krótkowłosy FCI 337/VI.1  |  Włochy

Gończy włoski jest rasą bardzo starą, w której od czasów rzymskich wprowadzono tylko nieliczne zmiany i której przodkowie pochodzą z dawnego Egiptu. Są jedną z pierwszych ras uznanych przez włoski związek kynologiczny, założony w Mediolanie w 1882 r. Co więcej, jest obecnie jedną z dziesięciu najpopularniejszych ras we Włoszech. Istnieją dwie odmiany rasy – krótkowłosa (FCI 337) oraz szorstkowłosa (FCI 198) i mimo rozdzielenia na dwie osobne rasy, wyglądają one identycznie i dzielą ten sam charakter.

odmiana krótkowłosa © cacciapassione.com

Jest to wysoki smukły pies z długimi zwisającymi uszami, tak charakterystycznymi dla psów gończych. Bez względu na odmianę szaty, oba psy są bardzo łatwe w pielęgnacji i wymagają tylko regularnego przeczesania, szorstkowłosa dodatkowo trymowania. Z reguły bardzo zdrowe, nie mają typowym dla rasy chorób. Szybko też przystosowują się do nowych warunków życia, nie straszne nam więc żadne przeprowadzki i większe zmiany.

Są to zwierzęta zrównoważone i spokojne, bez problemu dogadujące się z innymi psami i ludźmi, o ile zostały do nich przyzwyczajone w szczenięctwie i prawidłowo socjalizowane. Ich sposób polowania jest bardzo charakterystyczny i może przekładać się na zabawę – zaczynają się one bardzo ekscytować i wydawać wysokie piskliwe dźwięki (podobne do toller scream).

Gończe włoskie są inteligentne i czułe, doskonale nadają się na psy rodzinne. Świetnie dogadują się z dziećmi i z powodzeniem mogą stać się stróżem podwórka. Jest to też typowy pies jednego pana. Kocha co prawda całą rodzinę, ale tylko za nim jest w stanie pójść w ogień. Należy pamiętać o tym, że przede wszystkim jest to pies gończy, który potrzebuje stałej stymulacji psychicznej, jak i fizycznej. Nie zadowoli się on króciutkim spacerkiem wokół bloku czy pobieganiem w ogrodzie.

odmiana szorstkowłosa © canisite.com

Gończy ten będzie świetnym towarzyszem przebieżek, joggingów i długich spacerów, najlepiej połączonych z ćwiczeniami i zabawą. Są w stanie przebiec ogromne dystanse bez większych oznak zmęczenia, są ponadto bardzo wytrzymałe i odporne. Warto je zabrać do lasu bądź nad jezioro, spróbować z nimi aportu, sportów, a także brać udział w próbach polowań lub organizować ze znajomymi poszukiwania w lesie.

Pies ten potrzebuje podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa i przede wszystkim konsekwentnego opiekuna, który będzie jest przyjacielem i przewodnikiem. Zaniedbany pies szybko stanie się naszym utrapieniem, gdyż nie tylko będzie przejawiał zachowania destrukcyjne, ale zacznie szczekać i wyć, unieszczęśliwiając tym samym sąsiadów.

© ideegreen.it

Nazwy: Segugio italiano, gończy włoski, gończy włoski szorstkowłosy, italian hound, gończy włoski krótkowłosy, Segugio italiano a pelo forte, Segugio italiano a pelo raso.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: polowanie na zające, do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 48-58 cm, 18-28 kg.
Umaszczenie: krótkowłosy bądź szorstkowłosy, czarna podpalana bądź złota.

© Załoga Chartykasa