Grupa VI FCI

FCI 213/VI.2  |  Niemcy

Posokowiec hanowerski wywodzi się od znanych już w średniowieczu Leithundów, które niestety straciły na znaczeniu wraz z wynalezieniem broni palnej. Mówi się, że ich historia jest ściśle powiązana z posokowcami bawarskimi, a te drugie wywodzą się od hanowerskich.

© royalcanin.ca

Posokowce to psy przede wszystkim odporne i wytrzymałe, dość trudno je zmęczyć. Są świetnymi myśliwymi i wręcz stworzonymi do poszukiwania po tropie i farbie, jednakże bez odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia oraz częstego przebywania na terenach, na których polujemy nie możemy się spodziewać dużych sukcesów.

Z drugiej strony dobrze sprawdzają się w roli stróża – mają donośny głos, który słychać z daleka. Należy pamiętać, że potrzebują dużo ruchu i zajęcia, także przebywania na świeżym powietrzu. Nie jest to pies do bloku, zwłaszcza w centrum miasta, gdzie ma niewielkie możliwości wybiegania się.

© pinterest.com

Czasami w przypływie radości lub podczas zabawy może zniszczyć coś, co znajduje się na jego drodze, dlatego wszelkie wartościowe i delikatne przedmioty warto zabezpieczyć. Są psami inteligentnymi i chętnie nauczą się paru sztuczek, ale w ich wychowaniu trzeba cierpliwości i konsekwencji, a przede wszystkim łagodnego podejścia. Nie uczą się tak szybko, jak na przykład border collie. Co więcej raz nauczone komendy należy regularnie powtarzać! Są dość posłuszne z natury, nawet bez smyczy chodzą przy nodze i zawsze rozglądają się za właścicielem, czy aby się gdzieś nie zgubił.

Są dość nieufne w stosunku do obcych, ale gdy już zaakceptują nową osobę, staje się ona członkiem rodziny. Przepada za dziećmi i zawsze chętnie z nimi przebywa, nie wykazując w stosunku do nich agresji. Jednakże ze względu na swą masę (są to psy dosyć ciężkie w budowie), nie powinny się bawić sam na sam, a także z mniejszymi dziećmi, którym łatwo mogą zrobić krzywdę. Dodatkowo nadepnięcie na stopę tak dużą łapą boli.

© animalsadda.com

Nazwy: Posokowiec hanowerski, Hannoverscher Schweisshund, Hanoverian Mountain Hound, Hanoverian Hound, Hanoverian Scenthound, Hannover’scher Schweisshund, Hanover hound.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na grubą zwierzynę, szukanie postrzałków.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 50-55 cm, 30-40 kg.
Umaszczenie: wszystkie odcienie czerwieni jeleniej, mocniej lub słabiej pręgowane, z maską lub bez. Białe znaczenia na przedpiersiu nie są tolerowane.

© Załoga Chartykasa