II grupa FCI

FCI 247/II.2  |  Maroko

Aidi, zwany też owczarkiem z gór Atlas, został wyhodowany w trudnych górskich warunkach w miejscu, w którym dziś leży Maroko. Pierwotnie głównie bronił stad owiec i kóz, a także dobytku beduinów. Polowały, towarzysząc smukłym sloughi – wyszukiwały i wystawiały zwierzynę, którą następnie charty ścigały i powalały.

© opsach.pl

Silne, dobrze umięśnione, zawsze czujne i uważne. Dość charakterystyczną cechą jest ich szata – przypomina w dotyku owczą wełnę. Jej głównym zadaniem jest ochrona psa przed zimnem, upałem i promieniami słonecznymi w marokańskich górach. Przystosowany do ciężkich warunków i gwałtownych zmian temperatur, jest psem odpornym i wytrzymałym. Jego szata musi być długa, zwłaszcza na szyi o ogonie, krótką uważa się za wadę.

Jest to pies zawsze gotowy do działania, posiada cechy typowe dla psa pasterskiego, choć jako takowy nigdy nie był wykorzystany. Są to psy bardzo niezależne z silnie rozwiniętym instynktem obrony swego terytorium – aidi nigdy nie zaakceptuje obcych na swym terenie, w stosunku do których jest bardzo agresywny. Aidi jest psem typowo roboczym – od wieków hodowany do wykonywania swego zajęcia, nigdy nie będzie psem kanapowym. O ile do życia rodzinnego jeszcze da się go przyzwyczaić, nie będzie w stanie odnaleźć się w mieście.

© sannas.deviantart.com

Jest to pies pracujący na ogromnych przestrzeniach, nieprzystosowany do życia w domu. Mieszkał z koczującymi plemionami Beduinów, wraz z nimi przenosząc się z miejsca na miejsce, ścigając zwierzynę w trudnych górskich warunkach. Pod swoją opiekę mogą go przyjąć tylko osoby doświadczone w pracy z psami. Potrzebuje osoby z autorytetem, która stanie się dla niego liderem. Nie da się go wyszkolić do końca, nie będzie się nas bezwzględnie słuchał, gdyż robi tylko to, co wydaje mu się słuszne. Nie dla niego sporty ani nauka sztuczek.

Wyklucza  się tutaj rodziny z małymi dziećmi, gdyż aidi nie jest niańką i nie jest także psem cierpliwym. Nie może mieszkać z innymi psami, jest bardzo dominujący i agresywny w stosunku do innych psów. Ze względu na silny instynkt łowiecki, nie może przebywać w pobliżu małych zwierząt, na które najpewniej zapoluje. Najlepiej nada się dla niego ktoś, kto zapewni mu duży, ogrodzony i zabezpieczony teren, którego będzie mógł pilnować.

© dreamstime.com

Aidi jest typem pariasa, niezmienionego od wieków. Występuje w tej samej formie, w jakiej został wyhodowany. Dzięki temu jest to rasa bardzo zdrowa, choć nie są długowieczne. Nie wymagają wielkiej ilości ćwiczeń, jednakże zaniedbane szybko się roztyją. Zdarzają się pojedyncze przypadki dysplazji w rasie, jednakże nie jest to reguła.

Wymagają konsekwentnego wychowania i intensywnej socjalizacji. Od samego początku należy je przyzwyczajać do jak największej ilości bodźców, ludzi i zwierząt, a szkolenie przeprowadzać sumiennie i bez wyjątków.  W Polsce rasa ta jest nieznana. Spotyka się je głównie w Maroko oraz Francji.

,

© sannas.deviantart.com

Nazwy: Aidi, chien de l’Atlas, chien de montagne de l’Atlasang, atlas shepherd dog, atlas sheepdog, wczarek z Gór Atlas.
Przeznaczenie pierwotne: bronienie stad, polowanie, stróżowanie.
Przeznaczenie obecne: bronienie stad, polowanie, stróżowanie.
Długość życia: 10-11 lat.
Wielkość i waga: 52-36 cm, 25-35 kg.
Umaszczenie: dowolne, jednak najbardziej pożądane jest białe.

© Załoga Chartykasa