Zdrowie

 © zrozumpupila.pl

Choroby uszu są jednym z najczęściej występujących schorzeń u psów. Psy mają specyficznie zbudowany kanał słuchowy w kształcie litery L, co połączone z często zwisającymi uszami i nadmiernym owłosieniem tworzy idealne siedlisko dla bakterii. Najczęściej dotykają one właśnie psów ze zwisającymi uszami, ale także pudle i owczarki niemieckie. Pierwsze ze względu na owłosienie, drugie na predyspozycje do łojotoku. Wyróżnia się zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

Zapalanie ucha zewnętrznego

Najczęściej przyczyną są ciała obce podrażniające ściany ucha, także alergie, pasożyty, bakterie, polipy czy też uszkodzenia mechaniczna jak pogryzienia czy skaleczenia chociażby gałęzią. Nadmierne owłosienie ponadto zaburza wentylację, powodując szybsze namnażanie patogenów. Problem stwarza też częste i nieodpowiednie kąpanie, gdy woda dostaje się do uszu psa.

Do najbardziej narażonych ras tutaj zalicza się yorkshire terriery, westie, maltańczyki, ale także pudle czy cocker spaniele. Objawy to przede wszystkim świąd, który powoduje, że pies się drapie i potrząsa uchem. Dodatkowo odczuwa ból w uchu i unika dotyku w tych okolicach. Możemy zaobserwować także zwiększoną ilość wydzieliny z ucha o nieprzyjemnym zapachu, często też może mieć inny, ciemniejszy kolor.

Aby zdiagnozować schorzenie należy dokładnie zbadać psa. W tym celu, po wyczyszczeniu ucha trzeba obejrzeć wnętrze za pomocą otoskopu. Ważna jest również analiza wysięku z ucha, która pomoże sprecyzować, co zaatakowało ucho. Ucho najczęściej leczy się specjalną płukanką przepisaną przez lekarza (nigdy wodą! Pogorszy tylko stan), dodatkowo mogą zostać przepisane antybiotyki do zwalczenia infekcji i uśmierzenia bólu.

 © venanet.pl

Zapalenie ucha środkowego 

Najczęściej jest powikłaniem lub efektem nieleczenia zapalenia ucha zewnętrznego. Oprócz typowych objawów zapalenia ucha zewnętrznego, symptomami choroby jest zespół Kornera. Zespół Kornera objawia się zapadniętymi oczami, przymkniętymi powiekami oraz zwężonymi źrenicami. W związku z nagromadzonym płynem w uchu środkowym pojawiają się problemy ze słuchem. Po zdiagnozowaniu choroby, należy stworzyć antybiogram i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza przy stosowaniu środków sterydowych.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Jest najczęściej powikłaniem zapalenia ucha środkowego. Dotyka zapalenie błędnika, odpowiedzialnego za równowagę. Schorzenie to cechują bardzo charakterystyczne objawy, mianowicie pojawia się oczopląs, czasem porażenie twarzy, pies traci równowagę i ma problemy z poruszaniem się. Mogą wystąpić również wymioty. Leczenie polega na podawaniu dużych dawek antybiotyków, preparatów przeciwwymiotnych oraz środków przeciwzapalnych. Niebezpiecznym powikłaniem tego schorzenia może być zapalenie opon mózgowych, co może skończyć się niekiedy śmiercią zwierzęcia.

 © grafika google

Czyszczenie uszu

Do przemywaniu uszu służą specjalne preparaty i płukanki, które można zakupić w lecznicy. Nigdy nie stosujemy w tym celu wody, gdyż tylko stworzymy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Czyszczenie polega na wprowadzeniu środka do ucha, rozprowadzeniu go po całym uchu i wytarcie bawełnianym płatkiem. Nie jest to przyjemna czynność dla psa, jednakże należy to robić regularnie, aby ograniczyć ryzyko infekcji.

 © Załoga Chartykasa