Mans Zelmerlow – Fire in the rain.mp3

Grupa VI FCI

FCI 214/VI.1  |  Grecja

Historia tej rasy jest niejednoznaczna i nie do końca znana. Najprawdopodobniej ma wspólnych przodków z gończymi włoskimi i francuskimi, dużą rolę w jego stworzeniu odegrał gończy włoski. Można w nim tez odnaleźć cechy innych psów greckich, a także egipskich.

© wikipedia.org

Gończe te są niskie, ale silne, zręczne i szybkie. Jak na średniej wielkości psa gończego osiągają niezłe szybkości. Jest to przede wszystkim pies myśliwski, o czym nie należy zapominać. Charakteryzuje się ogromną wytrzymałością i determinacją w pracy. Będzie świetnym towarzysze, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu i stymulacji. 

Gończy ten nie powinien być trzymany z innymi, zwłaszcza małymi zwierzętami, jak koty i króliki, chyba że został do nich przyzwyczajony i nie wykazuje chęci pościgu ich ani na nie nie poluje. W innym wypadku możemy być świadkiem pogoni i polowań na ukochane domowe zwierzątka. Warto też zapewnić mu rozrywkę w postaci wypraw do lasu, prób polowań lub pogoni za piłką albo innym przedmiotem, aby rozładować energię i zaspokoić potrzebę pogoni. Psy te są bardzo energiczne i ruchliwe, potrzebują dużo ruchu i łatwo odnajdują się w psich sportach.

© youtube.com

Jest to dobry pies rodzinny, delikatny i taktowny w stosunku do dzieci, chętnie towarzyszy im we wszystkich aktywnościach i jest niezmordowanym towarzyszem dziecięcych zabaw. Jednakże nie należy zapominać, aby wpoić mu podstawowe komendy i nie zapomnieć o odpowiedniej socjalizacji, aby przyzwyczaić go do jak największej ilości bodźców i zachowania w różnych sytuacjach.

Nie jest to typowy pies obronny, jest otwarty i przyjazny do każdej napotkanej osoby i nigdy nie jest agresywny, chyba, że zostanie sprowokowany i zostaną przekroczone pewnie granice. Agresja u tej rasy jest ostatecznością. Nie zmienia to faktu, że zawsze stanie w obronie rodziny i gdy ktoś jej zagrozi, będzie bronił do ostatniej chwili. Ma głęboki donośny głos i jest dość czujny, przy odpowiednim szkoleniu można z niego zrobić przyzwoitego stróża, który ostrzeże głosem o intruzie, ale najprawdopodobniej przywita go merdaniem ogona.

© wikipedia.org

Ważne jest, aby minimalizować zapędy gończego greckiego, gdyż pies ten każdą osobę może traktować jako potencjalną ofiarę. Na spacerach powinien być zawsze na smyczy. Spuścić go możemy tylko i wyłącznie na dobrze znanym, najlepiej ogrodzonym terenie. Istnieje bowiem ryzyko, że zwieje w pogoni za bezdomnym kotem i będzie głuchy a nasze wołania.

Nazwy: Gończy grecki, hellenic hound, Hellinikos Ichnilatis, Greek Harehound, Greek Hound.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na małą zwierzynę.
Przeznaczenie obecne: polowanie na małą zwierzynę, do towarzystwa.
Długość życia: około 10-11 lat.
Wielkość i waga: 43-57 cm, 17-20 kg.
Umaszczenie: czarne z rudym podpalaniem i białymi znaczeniami.

© Załoga Chartykasa