VI grupa FCI

Tricolor FCI 322/VI.1  |  Francja

Biało-czarny FCI 323/VI.1  |  Francja

Biało-pomarańczowy FCI 324/VI.1  |  Francja

 © bestbeautyanimal.blogspot.com

Duży gończy anglo-francuski pochodzi z XVI wieku z Francji. Jego przodkami są gończe francuskie i gończe angielskie. Wykorzystywano je jako psy myśliwskie do polowania na jelenie, dziki, lisy, sarny i zające. Wyróżnia się trzy odmiany: Duży gończy anglo-francuski trójkolorowy, biało-pomarańczowy i biało-czarny. Wszystkie gończe francuskie są do siebie bardzo podobne, zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru.

Psy są bardzo aktywne, energiczne i wytrzymałe, przystosowane do wielogodzinnych polowań w towarzystwie koni i innych psów. Zostały wyhodowane do polowania w sforach i nie są to psy, które całe życie mogą siedzieć samotnie w kojcu. Potrzebują towarzystwa, zwłaszcza psiego. Potrzebują dużej ilości zajęcia, konstruktywnych zadań i najlepiej sprawdzają się jako psy pracujące.

 © visualphotos.com

Nie nadają się na psy rodzinne, źle się czują zamknięte w domu, mimo iż są psami czujnymi i oddanymi. Doskonale nada się na stróża i do pilnowania posesji. Kocha swojego opiekuna, jest dobrym kompanem i przyjacielem. Świetnie się sprawdzi dla osób bardzo aktywnych, sportowców i wędrowców, a także w rękach myśliwych.

Nie nadają się także do życia w mieście, potrzebują przestrzeni, na której mogą się wybiegać i zużyć ogrom energii, jakie posiadają. Generalnie zdrowe, choć jak większość wielkich ras, mogą mieć skłonności do problemów ze stawami, skrętu żołądka i dysplazji. Mają krótką, ale gęstą sierść, którą należy regularnie wyczesywać. Decydując eis na niego, należy pamiętać, że nie jest to domowy pupil, ale myśliwski pies pracujący.

 © royal-canin.ca

Nazwy: Tricolor – Duży gończy anglo-francuski tricolorowy, Grand anglo-français tricolore, great anglo-french tricolour hound.Czarno-biały – Duży gończy anglo-francuskiczarno-biały, chien français blanc et noir, great anglo-french black and white hound.Pomarańczowo-biały – Duży gończy anglo-francuskibiało-pomarańczowy, chien français blanc et orange, great anglo-french orange and white hound.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na jelenie, dziki, lisy, sarny i zające.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 60-72 cm, 34-35 kg.
Umaszczenie: tricolor, czarno-białe, pomarańczowo-białe, cytrynowo-białe.

 © Załoga Chartykasa