Cascada – Can’t stop the rain.mp3
Szkolenie

Nauka zachowania się podczas dotykania jest jednym z podstawowych elementów socjalizacji. Pies powinien ze spokojem znosić zaglądania do uszu, pyska, pod ogon oglądanie podbrzusza, poduszek łap i przestrzeni międzypalcowej, nie reagować agresją na podnoszenie.

Przyda się to nie tylko przy okazji pielęgnacji, jak czyszczenie uszu, zatok okołoodbytowych czy obcinania pazurów, ale także wizyt u weterynarza i rutynowych kontroli, co pozwoli na szybkie i sprawne obejrzenie psiaka i zmniejszenie jego stresu.

W ćwiczenie to musimy być zaangażowani nie tylko my sami, ale także członkowie rodziny i warto wciągnąć w to paru znajomych, aby szczeniak nauczył się, że nie tylko rodzina ma prawo go dotykać. Za każde spokojnie zniesione dotknięcie, podniesienie łapy, zajrzenie w uszy czy pod ogon musi zostać nagrodzony. Ćwiczymy parę razy dziennie, ale krótko, by w końcu przeprowadzić pełne badanie i za jednym zamachem sprawdzić wszystko. Znajomych prosimy o to samo, by przeprowadzili podstawowe badanie psa „na niby”, a szczeniaka cały czas nagradzamy.

© Załoga Chartykasa