Blue – U make me wanna.mp3
Szkolenie

Jest to komenda przydatna, gdy mamy w domu dużo gości, a nie chcemy, by nas pies jadł jedzenie ze stołu, a także wtedy, gdy pies mieszka przez większą część dnia na podwórzu lub dużo z nim podróżujemy. Nie każdy wie, co jest dla psa dobre i może mu przypadkiem dać coś niestrawnego lub trującego, co więcej często się słyszy o otruciach psach podwórzowych. Lepiej więc być przezornym.

Do nauki warto wykorzystać osobę nieznaną przez psa. Zaopatrujemy ją w kilka smakołyków i pistolet na wodę. Za każdym razem, gdy pies się skusi, ma ona psiknąć wodą w jego stronę, aby go zniechęcić. Można też użyć na powierzchni smaku nielubianego przez psa, by, gdy nie zadziała woda, zniechęcił go sam smak.

Warto używać różnych przysmaków, rożnych osób, miejsc, zmieniać ręce, aby pies skojarzył, że ma nie brać jedzenia w ogóle, a nie nie brać konkretnego smaku z ręki konkretnej osoby. Warto też nauczyć psa komendy „nie rusz”, aby nie zjadał z ziemi szkodliwych rzeczy, gdy nie możemy go pilnować. A najlepiej, by zjadał coś tylko i wyłącznie z naszej ręki – wówczas mamy pewność, że naprawdę będzie bezpieczny.

Możemy to zrobić dwa sposoby – albo odwracać uwagę psa od apetycznej rzeczy zabawką i nagradzać smakołykiem, gdy zignoruje niedobrą rzecz i przyjdzie do nas albo reagujemy głośnym i stanowczym „nie rusz” gdy chce tknąć rzecz i nagradzamy za niezjedzenie i utratę zainteresowania. Możemy podczas komendy zastosować nieprzyjemny dla psa bodziec, aby skojarzył iż jedzenie takich rzeczy jest złe i nie spotka go przy tym nic przyjemnego.

© Załoga Chartykasa