Remady ft Manu-L ft J-Son – Single Ladies.mp3
 Dzikie psowate

kojot © purple007.deviantart.com

Na świecie żyje około 40 gatunków dzikich psowatych. Wśród nich znajdują się takie gatunki, jak kojoty z Ameryki Północnej, szakale z Afryki, Indii i Półwyspu Arabskiego, afrykańskie likaony, azjatyckie cyjony, australijskie dingo, euroazjatyckie jenoty i południowoamerykańskie psy leśne.

Wszystkie wyżej wymienione psowate, za wyjątkiem ostatniego mają typowo psią sylwetkę. Są masywnie zbudowane, robią wrażenie zawsze czujnych, mają dość długie i muskularne korpusy, osadzone na smukłych kończynach. Z zadu zaś wyrasta długi i zazwyczaj puszysty ogon. Łapy są zazwyczaj czteropalczaste, przy czym u większości gatunków na przednich kończynach występuje pozostałość po piątym palcu. Idąc dalej mamy długi i zwężający się pysk, i dość duże i stojące małżowiny uszne.

Od tego odbiegają cyjon, z wyglądu przypominający szopa, z stosunkowo małymi uszami, krótkimi nogami i krętym tułowiem oraz pies leśny z także krótkimi i zaokrąglonymi uszami. jego ogon jest znacznie krótszy i nie tak puszysty, jak u innych psowatych, pysk krótki i szeroki, a futro rzadsze i krótsze.

cyjon © picturebypali.deviantart.com

Można je spotkać praktycznie na całym świecie. Zamieszkują rozmaite środowiska i rzadko się zdarza, aby zasiedlały tylko jeden, szczególny typ. Wiele gatunków podczas polowania posługuje się głownie wzrokiem, dlatego większość z nich mieszka na terenach otwartych, na których mogą z daleka dojrzeć swoją ofiarę.

I tak na przykład kojot jest zamieszkuje głównie otwarte, pokryte prerią tereny, jednakże można go spotkać także na obszarach zalesionych i zakrzaczonych. Co więcej z łatwością przystosowują się one do zmian środowiskowych, co pozwala im egzystować obok ludzi i często zdarza się widzieć kojoty na ulicach. Szakal natomiast znany jest z wilgotnych sawann i terenów rzadkich lasów, jednak można spotkać go także na terenach skalistych gór na wysokości do 2700 metrów, na suchych i otwartych przestrzeniach, a nawet w górach na wysokościach pomiędzy 3000 i 4000 metrów!

Afrykańskie likaony żyją w różnorodnych środowiskach – w ich obszarze występowania znajdują się zarówno półpustynne i górzyste tereny, a także preferowane przezeń tereny otwarte. Z kolei cyjony, w przeciwieństwie do nich, są zwierzętami typowo leśnymi, a w granicach swego występowania mają lasy zarówno górskie, nizinne i gęste zarośla dżungli.

Chociaż australijskie psy dingo występują najczęściej na suchych, półpustynnych terenach, można je spotkać także w górach i okolicach zalesionych. Jenoty występują w lasach i zaroślach, często znajdujących się w okolicach rzek i jezior, zaś pies leśny, który, jak sama nazwa wskazuje, zamieszkuje lasy, zapuszcza się także na tereny bagienne, porośnięte drzewami i krzewami. Nie ma więc jednolitej zasady występowania danego gatunku i, jak widać, mogą one egzystować na kompletnie różnorodnych terenach.

© Załoga Chartykasa