Fearless – Gromee, May-Britt Scheffer.mp3
V grupa FCI

FCI 195/V.4  |  Włochy

Szpic włoski jest potomkiem szpica europejskiego, który istniał już od epoki brązu. Od tego samego szpica pochodzą znane nam dobrze niemieckie szpice. Hodowane je we Włoszech praktycznie od zawsze i spotykano zarówno u szlachty, jak i prostych ludzi. Choć niegdyś był bardzo popularnym i cenionym psem, dziś jest jedną z rzadziej spotykanych ras i szacuje się, że na świecie jest zaledwie około trzystu osobników.

© youtube.com

Volpino jest psem pełnym temperamentu, żywym i zawsze chętnym do zabawy. Jak na małego szpica przystało, są radosne i energiczne, wszędzie ich pełno. Szybko przywiązują się do właściciela i całej rodziny, są im wierne i mocno ich kochają. Bardzo szybko analizują sytuację i wyciągają z niej wnioski, są bowiem bardzo inteligentne i szybko łapią. Jest to jednocześnie wadą, jak i zaletą. Nauka posłuszeństwa będzie szybka i przyjemna, ale równie szybko wyłapią i wykorzystają przeciwko nam nasze błędy.

Szpice te nie są odpowiednie dla początkujących właścicieli, którzy nigdy nie mieli kontaktu z tresurą psów. Źle prowadzony volpino stanie się złośliwy, bardzo szczekliwy i dominujący. Wymagają chociażby szkolenia z podstawowych komend oraz ustalenia hierarchii i trzymania jej już od samego początku.

Są to pieski bardzo pracowite, gdyż od samego początku dotrzymywały towarzystwa rolnikom, kupcom i artystom. Mimo małych rozmiarów sprawdza się w roli stróża, gdyż głośnym i natarczywym szczekaniem informuje o każdej nieproszonej wizycie. Jest bardzo ciekawy świata, a przy tym dość niezależny i jeśli nie okaże mu się wystarczająco dużo uwagi, może się o nią napraszać.

© animal64.deviantart.com

Charakterystyczną cechą volpino jest jego bujna biała szata, którą trzeba regularnie pielęgnować. Psy te mają gęsty i bujny włos, który należy przynajmniej raz w tygodniu szczotkować za pomocą specjalnej szczotki oraz regularnie kąpać. Do kąpieli używany specjalistycznych szamponów dla białych psów. Niedbanie o szatę sprawi, że pies będzie wyglądał na zaniedbanego.

Generalnie są to psy zdrowe, nie obciążone schorzeniami genetycznymi. Do najczęściej spotykanych przypadłości zdrowotnych, dotykających tę rasę, zaliczamy: zaćmę, choroby serca i cukrzycę.

© doglib.com

Nazwy: Szpic włoski, volpino italiano, Forentine Spitz, Cane de Quirinale, Italian Spitz, italian fox.
Przeznaczenie pierwotne: pies obronny.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 14-16 lat.
Wielkość i waga: 25-30 cm, 5 kg.
Umaszczenie: białe lub rude.

© Załoga Chartykasa