Uptown Funk – Bruno Mars.mp3
 Wzorce ras
Wzorzec w oryginalnej postaci.

© vetstreet.com

FCI-Standard N° 264 / 18. 04. 2007
MASTIFF

POCHODZENIE: Wielka Brytania.
PATRONAT: FCI.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJACEGO WZORCA: 06.03.07.
UŻYTKOWOŚĆ: Pies stróżujący i obronny.

KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Pinczery, sznaucery molosy i szwajcarskie
psy do bydła. Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa. Bez prób pracy.

WRAŻENIE OGÓLNE: Głowa jest w ogólnym zarysie kanciasta, bez względu na to, z której strony ją oglądać. Pożądana szerokość; stosunek szerokości głowy do jej długości jak 2 do 3. Tułów masywny, szeroki, głęboki i długi, mocno zbudowany, kończyny rozstawione szeroko i pewnie. Mięśnie wyraźnie zarysowane. Duża wielkość nadzwyczaj pożądana, o ile połączona jest z klasą psa; wielkość i masa muszą iść w parze. Sylwetka harmonijna, potężna, masywna i związana.
ZACHOWANIE / TEMPERAMENT: Połączenie majestatyczności i odwagi. Spokojny i oddany właścicielowi, ale zdolny do stróżowania.

GŁOWA
MÓZGOCZASZKA:
Czaszka: Szeroka pomiędzy uszami, czoło płaskie, pomarszczone, gdy pies jest czymś zainteresowany. Łuki brwiowe trochę zaznaczone. Czaszka w płaszczyźnie poprzecznej lekko wysklepiona; wysklepienie to przecina pośrodku bruzda, zaczynająca się pomiedzy oczami i ciągnąca się do połowy długości szwu ciemieniowego. Mięśnie okolicy skroniowej i policzków silnie rozwinięte.

TRZEWIOCZASZKA:
Nos: Oglądany z przodu szeroki, o szeroko otwartych nozdrzach, oglądany z boku prosty, nie zadarty ani opadający; grzbiet nosa prosty.
Kufa: Krótka, szeroka pod oczami, i niemal jednakowo szeroka aż do nosa, tępa, bardzo głęboka i kanciasta; jej przednia krawędź tworzy z linią profilu kąt prosty. Stosunek długości kufy do długości całej głowy jak 1 do 3. Obwód kufy, mierzony w połowie jej długości, stanowi 3/5 obwodu czaszki , mierzonego przed uszami.
Wargi: Rozchodzą sie pod kątem rozwartym od przegrody nosowej; trochę obwisłe, żeby profil był kanciasty.
Uzębienie: Żuchwa szeroka, kły mocne, zdrowe, szeroko rozstawione, siekacze w zgryzie cęgowym lub dolne wystające przed górne (zgryz nożycowy odwrócony) lecz nigdy nie aż tak aby były widoczne przy zamkniętym pysku.
Oczy: Małe, szeroko rozstawione (co najmniej na odległość dwóch długości oka). Stop między oczami wyraźny, ale nie za mocny. Barwa oczu orzechowa, im ciemniejsza, tym lepiej, trzecia powieka niewidoczna.
Uszy: Małe, delikatne w dotyku, osadzone szeroko i na górnych krawędziach czaszki, podkreślają jej szerokość, w spokoju przylegają płasko do policzków.
SZYJA: Lekko łukowata, średniej długości, bardzo mocno umięśniona, w obwodzie mierzy o 2.5 – 5 cm mniej od obwodu czaszki przed uszami.

TUŁÓW:
Grzbiet i lędźwie: Szerokie i dobrze umięśnione, równe i bardzo szerokie u suki, u psa trochę wysklepione.
Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka, żebra wysklepione i zaokrąglone; żebra rzekome długie, sięgające daleko do tyłu. Obwód klatki o jedną trzecią większy od wysokości w kłębie.
Brzuch: Słabizny bardzo głębokie.

OGON: Wysoko osadzony, sięga stawu skokowego lub nieco niżej, szeroki u nasady, zwężający się ku końcowi. W spokoju wiszący prosto, przy pobudzeniu zakręcony trochę ku górze, ale nie powyżej grzbietu.
KOŃCZYNY TYLNE
KOŃCZYNY PRZEDNIE: Proste, mocne i szeroko rozstawione, o mocnym kośćcu.
Łopatka i ramię: Ustawione trochę skośnie, mocne i dobrze umięśnione.
Łokcie: Mocne.
Śródręcze: Proste.
KOŃCZYNY TYLNE: Dobrze umięśnione, szerokie i mocne.
Podudzie: Dobrze rozwinięte.
Stawy skokowe: Zaznaczone, pewne w ruchu i postawie.
ŁAPY: Duże, okrągłe, palce dobrze wysklepione, pazury czarne.
CHODY: Ruch zdecydowany, przestrzenny.

SZATA
SIERŚĆ: Krótka, przylegająca, nie powinna być zbyt delikatna na szyi i tułowiu.
MAŚĆ: Brzoskwiniowa, srebrzysta, płowa i ciemna pręgowana, zawsze z czarną maską, sięgającą oczodołów i obejmującą oczy, i czarnymi uszami.

WADY: Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.
WADY DUŻE

  • Siekacze widoczne przy zamkniętym pysku.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE

  • Agresja lub wyraźna lękliwość.

Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.
UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

© Załoga Chartykasa