DJ Bobo – Chihuahua.mp3
 Grupa IX FCI

FCI 218/IX.6  |  Meksyk

Choć chihuahua jest niewielki i wydaje się idealny do kochania, w tym małym ciałku kryje się znacznie więcej. Ich historia jest ściśle powiązana z Aztekami, które stały się częścią ich obrządków. Nierzadko zdarzało się, że składano je w ofierze bogom, były chowane wraz ze swymi właścicielami i nadano im magiczne właściwości, mające pochodzić od boga Xolo.

Dzisiejsze chihuahua zostały obdarte ze swej przeszłości i nikt, prócz hodowców i pasjonatów jej nie zna. Obecnie są to psy wyłącznie do domu, a dzięki swym niewielkim rozmiarom stał się bardzo popularny wśród celebrytów i posiadaczy małych mieszkań. Nie dajmy się jednak temu zwieść, bo nawet tak mały pies potrzebuje częstych spacerów i ruchu! Prawdopodobnie nawet częstszych, gdyż mają o wiele mniejsze pęcherze niż ich więksi pobratymcy. Występują w dwóch wersjach – krótkowłosa oraz długowłosa.

Podobnie jak inne malutkie pieski, chihuahua potrzebuje dużo troski ze strony właściciela. Przede wszystkim dlatego, że jest taki mały – łatwo go przeoczyć i niechcący zrobić mu krzywdę! Ponadto źle znoszą niskie temperatury, także spacery zimą to dla nich niemalże tortura, ale też podczas upałów bardzo się męczą. Można je co prawda nauczyć korzystania z kuwety, ale nie zwalnia nas to ze spacerów.

Choć mały, chihuahua na pewno ma temperament, którego pozazdrościłby mu każdy większy pies. Żartobliwie nazywa się go psem zaczepno-obronnym, gdyż bez strachu atakuje dużo większe od siebie psy, dlatego to na nas spoczywa odpowiedzialność za małą kruszynkę. Nie jest to typ kanapowca – jest bardzo ruchliwy i żywy, a do tego świetnie stróżuje, gdyż głośno obszczekuje nowe osoby na swym terytorium. Jeśli zajdzie taka potrzeba, stanie w obronie właściciela.

Chihuahua uwielbia przebywać w centrum zainteresowanie, dlatego większość osobników nie przepada za innymi zwierzętami. Mogą je tolerować, jeśli właściciel poświęci odpowiednio dużo uwagi i nie sprawi, by poczuł się zaniedbany. Jest też bardzo przywiązany do rodziny i nie należy go zostawiać na długo samemu.

inteligentne i łatwo się uczą, z powodzeniem możemy go uczyć sztuczek, zwłaszcza metodą pozytywnego szkolenia – źle reagują na kary i nagany. należy go zacząć wychowywać jak najwcześniej i socjalizować z jak największą ilością zwierząt, inaczej możemy przypadkiem wychować małego terrorystę.

Ze względu na swą budowę, chihuahua mają predyspozycję do zwichnięcia rzepki lub niezrośniętego strzemiączka. Wraz z wiekiem pojawiają się u nich problemy z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym.

Nazwy: Chihuahueño, Chihuahua, chihuahua krótkowłosa, chihuahua długowłosa, short-haired chihuahua, long-haired chihuahua, Chaparro.
Przeznaczenie pierwotne: tępienie szczurów.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 13-15 lat.
Wielkość i waga: 25 cm, 0,5-3 kg.
Umaszczenie: Umaszczenie jest różnorodne, najczęściej występujące jednak płowe, czekoladowe, białe, piaskowe, srebrzystopłowe, srebrzystoszare, czarne, czarne podpalane, biało-brązowe i płowe pręgowane.

© Załoga Chartykasa