Mitchel Musso – Crystal ball.mp3
 Rasy niezarejestrowane

Niezarejestrowane  |  Czechy

Czeski pies łaciaty pierwotnie nie miał być wcale dopuszczony do hodowli, gdyż został stworzony jako pies przeznaczony do badań laboratoryjnych przez Františka Horáka w Instytucie Fizjologii w Czechosłowackiej Akademii Nauk w 1954 roku. Krzyżowana przede wszystkim mieszance należące do uniwersytetu, kierując się wysoką płodnością suk, bezproblemowym utrzymaniem szaty oraz zdolnością do wychowywania licznych miotów.

© jurasmurfer.deviantart.com

Z krzyżowań tych otrzymywano dwa rodzaje psów – mniejsze o wadze około 10 kg, używane do badań farmakologicznych oraz układu nerwowego oraz większe, o wadze w okolicach 20 kg, używane do badań z zakresu chirurgii i przeszczepów. Horák nigdy nie starał się o uznanie ani rozpowszechnienie rasy, ponieważ w jego założeniu nie miała być przeznaczona do prywatnych hodowli.

W 1960 roku jej wzorzec został zatwierdzony, jednakże rasa u hodowców znalazła się dopiero w 1981 roku. Początkowo hodowcy nie byli zbytnio zainteresowani rasą, co niemalże przyczyniło się do jej wyginięcia, jednakże boom na rasę zrobił się na początku lat 90-tych. Co prawda wówczas istniało tylko sześć rodowodowych psów, jednakże udało się wyprowadzić rasę i choć zainteresowanie nimi wciąż jest niewielkie, a poza Czechami raczej się o nich nie słyszy, zdobywają miłośników.

© grafika google

Psy te są przyjazne i łagodnie, nie wykazując skłonności do dominacji. Cechuje je zrównoważony temperament, bez problemu akceptują ludzi, zwierzęta także, ale muszą się z nimi wychowywać lub od małego być do nich przyzwyczajonymi. Są towarzyskie i uwielbiają spędzać czas razem z właścicielem, zawsze chętnie mu towarzyszą i szukają kontaktu. Tworzą silną więź ze swym panem, są mu wierne i oddane.

Mają bardzo niski poziom agresji, ale głośno informują o zbliżających się intruzach. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zaatakuje przeciwnika, ale jeśli nie jest sprowokowany tylko go obszczeka. Aktywny i żywiołowy, potrzebuje ruchu i aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu. Bardzo dobrze sprawdza się w sportach, czasami wykorzystuje się go w dogoterapii, ze względu na łagodność i otwartość.

© dreamstime.com

Jest łatwy w prowadzeniu i szybko zaadaptuje się nawet w niewielkim mieszkaniu. Są to też wspaniałe psy rodzinne i szybko znajdą kontakt z dziećmi. Szata w pielęgnacji nie nastręcza problemów, wystarczy psa wyczesać raz w tygodniu.

Nazwy: Horákův laboratorní pes, Český strakatý pes, Pies laboratoryjny Horáka, Czeski łaciaty pies, Bohemian Spotted Dog.
Przeznaczenie pierwotne: Pies laboratoryjny.
Przeznaczenie obecne: Pies do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 43-53 cm, około 20 kg.
Umaszczenie: tricolor.

© Załoga Chartykasa