Jenifer Lopez – Ain’t no mama.mp3
Rasy niezarejestrowane

Niezarejestrowane  |  Turcja

Akbash jest najstarszą rasą psa zamieszkującą tereny Azji Mniejszej. Pierwsze, historyczne wzmianki dotyczące rasy wiążą się z kolonizacją terenów azjatyckich przez starożytnych Greków. Akbash dog występuje obecnie na zachód od Ankary i jest bardzo rzadko spotykany na terenach europejskich. Historycy twierdzą, że czworonogi mają wiele wspólnego z innymi białymi psami pasterskimi, jak aidi, kuvasz, owczarek podhalański, czy włoski Maremmo. Wskazują na to nie tylko cechy fizjonomiczne, ale także zbliżone zachowania i cechy osobowościowe.

grafika google

FCI wciąż nie uznaje jej jako rasy, uważa się, iż akbash jest po prostu odmianą owczarka anatolijskiego. Podobnie AKC. Z większych związków kynologicznych tylko brytyjski póki uznał akbasha. Są one mylnie określane jako psy pasterskie, gdyż sprawują raczej ochronę nad stadem, niż je zaganiają. Nadzorują stado i pilnują, aby nikt nieproszony się do niego nie zbliżył, odganiają także drapieżniki. W XIX wieku zyskały ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, gdyż bardzo skutecznie odganiały kojoty.

Akbash wydaje się być psem spokojnym, opanowanym i świadomym swego miejsca w domu. Mają bardzo niski poziom agresji i brak skłonności destrukcyjnych. Są nieufne w stosunku do obcych i bardzo podejrzliwe, są więc idealne jako psy stróżujące. Stworzone jako psy pilnujące stad, zwracają baczną uwagę na każdą zmianę otoczenia. Nie jest to jednak typowy pies rodzinny. Co prawda prawidłowo socjalizowany może być trzymany z mniejszymi zwierzętami i przebywać z ludźmi, jednakże nie do tego został stworzony.

© tigem.gov.tr

Psy pracujące ze stadem często wiele godzin spędzają ze stadem, po prostu leżąc pośrodku owiec i obserwując okolicę. Są bardzo spokojne, wręcz leniwe, jednakże w sytuacjach kryzysowych od razu stają na cztery łapy i pokazują pełnię swoich sił. Są bardzo szybkie, zwinne i wytrzymałe. Bez problemu wytrzymają wiele godzin bez pokarmu i wody, gdyż do tego są przyzwyczajone. Nie straszne im także chłód, śnieg i deszcz, byleby jego stado było bezpieczne. Bardzo często pracują dwójkami, dzięki czemu ewentualność ataków drapieżników znacznie maleje. Hodowcy uznają, że dwa osobniki są w stanie poradzić sobie ze stadem drapieżników.

Akbash sam podejmuje decyzje i opiera się na tym, czego się już nauczył. Bardzo niechętnie uczą się sztuczek i słuchają właściciela. Są to psy potrzebujące dużej przestrzeni, najlepiej pastwiska albo ranczo. Stają się agresywne i niezadowolone, gdy ich przestrzeń się kurczy, nie będzie więc nigdy psem miastowym, a już tym bardziej takim, który jest w stanie żyć w mieszkaniu. Jest to pies tylko dla doświadczonego opiekuna, który będzie umiał go prowadzić i nad nim zapanować.

© bik.gov.tr

Akbash znajduję się w wykazie ras agresywnych, dlatego na jego kupno wymagane jest pozwolenie.

Nazwy: Akbash, akbash dog, akbaş, akbasz, akbaş çoban köpeği.
Przeznaczenie pierwotne: pilnowanie i ochrona stad.
Przeznaczenie obecne: pilnowanie i ochrona stad, stróżujący.
Długość życia: 10-11 lat.
Wielkość i waga: 69-86 cm, 34-36 kg.
Umaszczenie: Czysto białe.

© Załoga Chartykasa