Carly Rae Jepsen – Your Type.mp3
Wybór psa

Nie ma wyraźnego podziału, które rasy są dla ludzi hiperaktywnych, a które dla tych, którzy od aktywności raczej stronią. Często bowiem jest tak, że sportowiec weźmie psa spokojniejszego, a leniuch aktywnego, aby go zmotywował do codziennego ruchu i wysiłku. Jednakże niektóre rasy są predysponowane do tego, aby znalazły się u ludzi aktywnych lub tych, którzy są w stanie sprostać ich potrzebom, podczas gdy innym wystarczy krótki spacerek wokół bloku lub bieganie po ogrodzie.

czechosłowacki wilczak © pinterest.com

Nadadzą się rasy przede wszystkim aktywne. Dla przykładu syberian husky czy pies grenlandzki to psy przystosowane do pracy, wysiłku i wielogodzinnych biegów. Charty są szybkie i także potrzebują ogrom ruchu, należy jednak uważać, aby nie wyrwały się na spacerze w pogoni i nie pociągnęły nas ze sobą. Border collie, jack russel terrier, wyżeł niemiecki, setery, fox terriery także sprawdzą się na długich spacerach i przebieżkach. Na męczące wyprawy możemy zabrać ze sobą chociażby czechosłowackiego wilczaka, akitę inu czy owczarka niemieckiego. Sprawdzi się również zwinny i wytrzymały kundelek. Border collie czy mudi także są psami bardzo aktywnymi, zawsze gotowymi do pracy. Niektóre molosy, jak pirenejski pies górski także chętnie nam potowarzyszą na wędrówkach.

W skrócie bierzemy pod uwagę grupę 1 (owczarki i psy pasterskie), 3 (teriery, głównie wysokonożne), 6 (gończe), 7 (gończe), retrievery także się sprawdzą oraz 10 czyli charty. Ważne jest, aby dopasować rasę do swoich indywidualnych potrzeb, a gdy już kupimy psa, pomału przyzwyczajać go do coraz dłuższych odcinków, różnych terenów oraz szlifować jego kondycję. Sprawdzajmy często łapy, czy się nie pokaleczyły, a jeśli jest to konieczne zakupmy specjalne buciki, które będą chroniły psie łapki przed czynnikami zewnętrznymi, jak ostre kamienie czy sól zimą.

yorkshire terrier © zwierzosfera.pl

Z kolei jeśli nie jesteśmy osobami aktywnymi, nie biegamy, nie będziemy uprawiać z psem sportów i nie w głowie nam długie i wyczerpujące spacery, będziemy szukać albo ras małych albo energooszczędnych. Klasyfikuje się tu wiele molosów, które choć wielkie, często nie mają szczególnych potrzeb – dla przykład dog de bordeaux, będący jednym z najbardziej leniwych psów. Miniaturowe psy z 9 grupy nie zostały stworzone do pracy i wysiłku, większość z nich zadowala się szybkim wyjściem, a dzień spędza towarzysząc właścicielowi. Także miniaturowe teriery jak yorkshire terrier straciły swe dawne znaczenie i pełnią rolę psów towarzyszących.

Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, jak niewymagający jest pies, nie może całymi dniami siedzieć w domu i nawet leniuszkiem trzeba się zajmować, wyszkolić go i dbać o niego, a także zapewnić mu zabawę i uwagę. To, jaką rasę wybierzemy zależy głównie od naszych indywidualnych predyspozycji oraz przede wszystkim tego, czy kupujemy psa mieszkając w mieście, czy na wsi, czy jest to pies rodzinny, czy jesteśmy sami.

© Załoga Chartykasa