Faded – Zhu.mp3
 Wychowanie

Może się zdarzyć, że przepraszamy za agresywne zachowanie naszego psa, tłumacząc się, że „taki ma właśnie okres” albo że nie jest to powód do zmartwień, bo jest małym słodkim pieskiem i jego temperament jest uroczy. Ale zadaj sobie następujące pytania: Czy twój pies:

  • warczy na ciebie, innych ludzi i zwierzęta?
  • szczerzy zęby na ciebie lub domowników?
  • kłapie zębami, kiedy chcesz zabrać mu zabawkę kości albo jedzenie?
  • kuli się i chowa za tobą, kiedy zbliżają się goście?
  • szczeka i pędzi do drzwi, gdy przybywa listonosz?
  • łapie cię za pięty, kiedy żywiołowo się bawi?
  • goni ruszające się obiekty?
  • patrzy na cienie zimnym spojrzeniem, które trwa przez parę minut?

Jeśli odpowiedziałeś TAK na jakiekolwiek pytanie, cóż, masz problem.

Agresja jako przejaw strachu. Jest to zazwyczaj przyczyna gryzienia obcych. Często występuje u psów, które jako szczeniaki nie miały kontaktu z wystarczającą ilością ludzi. Jeśli pies kuli się, warczy i pokazuje zęby – reaguj, zanim będzie za późno.

Instynkt pogoni a agresja. Forma ta jest głęboko zakorzeniona, charakterystyczna dla wszystkich psów. Gonią wszystko, co się porusza. Najlepiej widoczne jest to u psów myśliwskich, gończych, terierów i dość często u pasterskich, które mają genetycznie zakodowaną potrzebę pogoni. Najlepiej jest nad tym zapanować w szczenięctwie i ukierunkować chęć pogoni na ganianie za zabawkami.

Instynkt obrony terytorium a agresja. Psy najpewniej czuję się u siebie w domu, na własnym terenie, co może się objawiać agresją terytorialną, jeśli uważa, że obcy może być dla niego zagrożeniem. Staraj się zapraszać ludzi do domu, przyzwyczajając psa do obecności obcych ludzi w domu lub poproś sąsiadów, aby ci w tym pomogli.

Obrona pokarmu i zabawek a agresja. Niektóre psy bronią swojego jedzenia i zabawek, zwłaszcza wtedy, gdy nie są nauczone, że co ich, to i nasze. Musimy już od małego uczyć psa, że może być dotykany w czasie jedzenia, że możemy zabrać mu pokarm w każdym momencie, tak samo, jak i zabawkę. Noś przy sobą coś smacznego i powoli ucz psa, żeby akceptował twoją obecność w takich sytuacjach.

Agresja w rezultacie złego samopoczucia. Gdy pies jest chory, obolały lub ranny, boi się, boli go i z tego bólu może ugryźć rękę, która stara się mu pomóc. Warto założyć psu prowizoryczny kaganiec zrobiony z miękkiego materiału i starać się go uspokoić, nie tracąc zimnej krwi, a także obchodzić się z nim bardzo delikatnie.

Agresja wyuczona. Zdarza się, że ludzie celowo uczą psa agresywnych zachowań. Tak wyuczonej agresji bardzo ciężko jest się pozbyć. Jeśli koniecznie chcemy mieć psa obronnego, nauczmy go ostrego szczeniaka, NIGDY NIE UCZMY GO AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ.

© Załoga Chartykasa