VII grupa FCI

FCI 106/VI.1  |  Francja

© petpaw.com.au

Epagneul bleu de Picardie jest francuską rasą wywodzącą się z obszarów rzeki Somme we Francji. Powstały na początku XX wieku. Wywodzi się najprawdopodobniej z krzyżowań spaniela pikardyjskiego z seterami angielskimi. Ma bardzo charakterystyczny kolor sierści, który nie pozwala pomylić go z innymi francuskimi spanielami. Dopiero w 1904 roku odróżniono od siebie spaniele pikardyjskie i niebieskie pikardyjskie, to tego czasu były uważane za jedną rasę. Zaś tak charakterystyczny kolor powstał dopiero około 1897 roku. Uznane zostały dopiero w 1938 roku.

Spaniele te są wszechstronnymi psami myśliwskimi, pierwotnie używana do polowania na terenach podmokłych. Jest znany ze względu na swoje umiejętności znajdowania zwierzyny i jej przynoszenia. Nie jest psem przeznaczonym do jednego jedynego terenu. nie radzi sobie także w próbach polowych. jest dobry ze wszystkiego po trochu. Są ta psy bardzo aktywne, potrzebujące dużej ilości ruchu i zajęcia. 

© chiens-online.com

Nie są to psy, które możemy na cały dzień zostawić same w domu, bardzo źle znoszą samotność. Uwielbiają towarzystwo swojego pana i potrzebują stałego kontaktu z nim. Są spokojne, słodkie i czułe i bardzo przyjazne. Każdą obcą osobę wita jak dawno niewidzianego znajomego, dlatego w żaden sposób nie nadaje się na psa obronnego.

Idealne odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, gdyż wykazuje bardzo dużo cierpliwości i łagodności w stosunku do najmłodszych, jest niewrażliwy na ich zabawy i kocha je całym sercem. Jak każdy pies myśliwski posiada instynkt, o którym musimy pamiętać na spacerach. Pies sten może się wyrywać na spacerach, gdy złapie trop.

© chien.ouest-atlantis.com

Poza granicami Francji i Kanady są praktycznie nieznane, mało kto je kojarzy. Kanadyjski Kennel Club zarejestrował je w 1995 roku i od tego czasu zaczęły się rozprzestrzeniać także w Kanadzie.

Nazwy: Epagneul bleu de Picardie, niebieski spaniel pikardyjski, blue picard, Blue Picardy Spaniel, Long-legged Spaniel.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 13 lat.
Wielkość i waga: 56-61 cm, 20-25 kg.
Umaszczenie: plamiste ciemnopopielate wpadające w odcień niebieskawy z czarnymi łatami.

© Załoga Chartykasa