VI grupa FCI

FCI 28/VI.1  |  Francja

Chien d’artois jest psem średniej wielkości, wyższym kuzynem, basseta d’artois. Jest jedną z rdzennych francuskich psów gończych. Rasa ta, nazywana niegdyś psem pikardyjskim, była bardzo ceniona jako psy myśliwskie już za czasów Henryka IV i Ludwika XIII i bardzo poszukiwana. Do dziś jest świetnym towarzyszem myśliwego lub strzelca polującego z grupą psów. Polują przede wszystkim na zające, ale także na dziki i jelenie.

© pinger.pl

Są to psy niezwykle inteligentne, szybko odnajdujące się w grupie. Pies gończy pracujący chętnie nawet w trudnym terenie, średnio szybki, ale bardzo wytrzymały i wytrwały. Na otwartym terenie z uwagi na czuły węch potrafi uniemożliwić ucieczkę zającowi. W lesie jego zalety są niezaprzeczalne – potrafi znakomicie tropić sarnę w rzadkich zaroślach. W gęstwinie jest brawurowo odważny i zajadły, potrafi wypłoszyć nawet bardzo opornego dzika. Ponadto jest to pies odporny, o donośnym, wysokim głosie, słyszalnym z daleka. Sześć do ośmiu psów, bardzo jednolitych, stanowi małą sforę, która może sprostać najbardziej nawet wymagającym myśliwym.

Jako pies myśliwski, trzeba pamiętać o ich potrzebie ruchu i zajęć, bowiem nie wystarczy im spacer wokół bloku. Wymagane są codziennie spacery, idealnie odnajdą się u osób bardzo aktywnych, lubujących się w codziennym joggingu lub długich wędrówkach. Co prawda odnajdą się w bloku, czy mieszkaniu, o ile będziemy w stanie zapewnić im ten ruch. W przeciwnym razie życie z nimi może być co najmniej męczące. Na spacerach ważne jest aby nie spuszczać ich w miejscach nieznanych i nieogrodzonych, gdyż oszołomione nieznanym zapachem lub zapachem zwierzęcia mogę się urwać i pobiec w las, głuche na wszelkie polecenia.

chiens-online.com

Pielęgnacja gończego jest bardzo prosta, wystarczy go wyczesać raz w tygodniu. Generalnie są to psy zdrowe, nie ma chorób genetycznych. Jako duża rasa, należy wziąć pod uwagę, iż szybko rosną, dlatego muszą dostawać pełnowartościowe jedzenie oraz nie można ich przeciążać, gdy są małe, aby nie nadwyrężyć stawów.

Nazwy: Chien d’Artois, dog artois, Sabueso artesiano, Artois Hound, gończy z Artois.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na drobną zwierzynę, głównie zające.
Przeznaczenie obecne: polowanie z bronią palną
Wielkość i waga: 53-58 cm, 28-30 kg.
Długość życia: około 13 lat.
Umaszczenie: płowy tricolor.

© Załoga Chartykasa