II grupa FCI

FCI 335/II.2  |  Bośnia, Hercegowina i Chorwacja

Tornjak, choć jest rasą starą, jest bardzo mało znany. Pierwsze wzmianki o psach tej rasy pochodzą z XI wieku. Właściwa hodowla rasy zaczęła się jednak dopiero w 1987 roku, gdzie najpierw trzeba było odtworzyć rasę oraz ją ujednolicić, Użyto do tego psów pasterskich z górskich rejonów Bośni-Hercegowiny i Chorwacji. Oficjalnie zostały zatwierdzone przez FCI dopiero w 2006 roku i od tamtego czasu powoli zdobywają uznanie i są pokazywane na różnorakich wystawach. Hodowle tornjaków

Są to psy duże, bo ich wzrost sięga nawet 70 cm, a także długowłose o gęstym podszerstku, stanowiącym doskonałą ochronę przed zimnem. Latem należy dbać o zacienione miejsce dla nich oraz stały dostęp do świeżej wody. Pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, wystarczy raz w tygodniu dokładnie wyczesać, częściej w okresie linienia. Choć wielkie silne, nie przejawiają oznak agresji, są łagodne i przyjazne. Uzyskano ten efekt podczas selektywnej hodowli, wykluczając psy przejawiające agresję zarówno w stosunku ludzi, jak i zwierząt, ale bedącee jednocześnie dobrymi stróżami, będącymi w stanie obronić gospodarstwo przed drapieżnikami, takimi, jak wilki, czy niedźwiedzie. Są to także psy bardzo skore do zabawy, zwłaszcza jako szczenięta.

Do obcych pochodza ostrożnie i powściągliwie, ale nie są agresywne. Czujnie obserwują otoczenie, wyszukując niebezpieczeństw i analizują to, co się dzieje dookoła. Psy te inaczej zachowują się na dobrze znanym terenie, a inaczej poza swoim terytorium. U siebie sa bardzo czujne, są dobrymi stróżami, zaś poza domem spokojne i skupione na swoim panie, nie ulegną nawoływaniom ze strony obcych ludzi, nie przyjmą też od nich żadnych darów.

© royal-canin.ca

Do swoich z kolei są bardzo uczuciowe, czułe i przywiązane. Bardzo opiekuńcze w stosunku do dzieci, można dostrzec u nich miłośc i przywiązanie, gdy patrzy się nanie w towarzystwie małych dzieci. Jest psem swego pana i swej rodziny, obcy nie mają dla niego znaczenia, a za swoich da się pokroić. Uwielbia im towarzyszyć w ciągu dnia i być blisko, dlatego bez względu na to, jak nudną pracę wykonujemy, jak gorąco i niewygodnie i jest w domu, pies ten zawsze będzie gdzieś w pobliżu, szczęśliwy, że może po prostu być obok nas.

W żadnym wypadku nie jest to pies do ciasnego mieszkanka – lubią luz, przestrzeń. Mogą cały rok żyć na dworze, ale musimy zapewnić im wybieg, a jeśli mieszka w ogrodzie – odpowiednio go zabeczpieczyć. Tornjak jest psem, który jeśli chce, wydostanie się zewsząd, dlatego kojec czy wybieg musi mieć solidny płot, ale także być odpowiednio skonstruowany, aby pies nie podkopał się pod płotem, ale także aby nie uciekł górą. Są ciekawskie i aktywne, wszędzie wsadzą nos i wszystkiego są ciekawie, dlatego warto zapoznać go z najbliższą okolicą, aby nic, co jest na zewnatrz, go nie korciło. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią ilośc bodźców i aktywności, przestanie uciekać. Najważniejsze to zaspokoić jego ciekawość.

Tornjak jest psem inteligentnym i myślącym. Są pamiętliwe i wszelkie krzywdy będa pamiętały do końca życia. Są bardzo cierpliwe i wyrozumiałe, nigdy namolne. Podczas szkolenia trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby naniego nie krzyczeć, postępować stanowczo, acz łagodnie. Musimy wziąc też pod uwagę, że psy przebywające na zewnątrz są dużo bardziej szczekliwe, niż te mieszkające w domu. Jeśli mamy sąsiadów blisko, już od szczeniaka trzeba go uczyć, że nie musi obszczekiwać wszystkiego, co przechodzi lub przejeżdża obok jego terytorium.

Nie jest to także pies dla ludzi, którzy nie mają czasu, nie może całymi dniami przebywać sam. Nawet, jeśli mieszka w kojcu, musi mieć kontakt ze swą rodziną. Nie wolno zamykać go na całe dnie. Są to psy, które potrzebują kontaktu z ludźmi, inaczej szybko staną się osowiałe i zwyczajnie smutne.

Nazwy: Tornjak, Bosnian Shepherd Dog, Croatian Mountain Dog,
Bosnian-Herzegovinian and Croatian Shepherd Dog, Owczarek z Bośni i Hercegowiny, Bośniacko-chorwacki pies pasterski.
Przeznaczenie pierwotne: obrona terytorium i stada przed drapieżnikami.
Przeznaczenie obecne: pies obronny, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 60-70 cm, waga proporcjonalna do wysokości.
Długość życia: około 14 lat.
Umaszczenie: łaciate. Dominującym kolorem musi być biel.

© Załoga Chartykasa