VI grupa FCI

FCI 254/VI.2  |  Niemcy

Psy typu jamniko-gończego występowały na terenie Alp Bawarskich, Alp Austriackich oraz w Gryzonii. Rasa powstała na skutek skrzyżowania psów gończych i jamnika. I faktycznie, patrząc na nie, widać podobieństwo zarówno do większych psów w typie posokowca, jak i długie, masywne ciało jamnika. Są czymś pośrednim między jednym, a drugim, zachowując cechy typowe dla obu typów.

© psy-pies.com

Nie jest to typowy pies gończy przeznaczony tylko i wyłącznie do pracy. Są to psy szybko przywiązujące sie do swego opiekuna i będące mu bardzo wierne. Co prawda większośc osobników pozostaje w rękach myśliwych i rzadko można je spotkać w mieście, nie wyklucza sie ich jednak jako psów rodzinnych. Biorąc jednak pod uwagę jego naturę i potrzeby, nie poleca się go jako psa do miasta. Potrzebują przestrzeni, ruchu, zajęcia i zajęcia. Nie tolerują także innych zwierząt, bez względu na to, czy to jest pies, kot, czy koń. Jeśli myślimy o tym psie, musimy pogodzić się z faktem, iż będzie to nasze jedyne zwierzę.

Szybko przystosowują się do nowych warunków i są w stanie pracować zarówno w dolinach, jak i wysoko w górach. Najwięcej psów tej rasy znajduje się w Austrii, gdzie często wykorzystuję sie tę ich cechę. W stosunku do obcych ludzi zazwyczaj podchodza z rezerwą, ale nie są agresywne. Problematyczna może być tresura, gdyż obdarzone są ogromnym temperamentem i nie lubią sie podporządkowywać. Szkolenie trzeba zacząć już w momencie, w którym odbieramy szczeniaka i bardzo konsekwentnie wprowadzać zasady, a ra już nauczone regularnie powtarzać.  Dlatego opiekun takiego psa musi mieć silną psychikę, być osobą zdeydowaną i nie ustępującą, gdyż inaczej pies szybko to wyczuje i wejdzie nam na głowę. Nie jest to rasa dla osób niedoświadczonych i niepewnych siebie.

© royal-canin.ca

Jeśli chcemy go wprowadzić do domu z dziećmi, to tylko dla tych starszych. Nie jest to rasa odpwiednia dla maluchów, ze względu na duże zapotrzebowanie ruchu i ogrom energii – w feworze zabawy łatwo mogłyby niechćay zrobić dziecku krzywdę, a są dosyć masywne.

W Polsce jest to rasa bardzo rzadko spotykana, popularnością cieszy się w górzystych terenach Alp i Austrii. Pielęgnacja ich nie jest skomplikowana, wystarczy je przeczesać raz w tygodniu. Ze względu na wysoką odpornośc na różne warunki atmosferyczne jest rasą zdrową i nie ma stwierdzonych choró genetycznch ani częstszych przypadłości w rasie.

Nazwy: Alpejski gończy krótkonożny, alpejski jamnikogońćzy, Alpine Dachsbracke, Alpenländische Dachsbracke, Basset des Alpes, Perro tejonero alpino,
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: gonienie po śladzie, pies na dziki.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkośc i waga: 36-38 cm, 15-18 kg.
Umaszczenie: czarne, brązowe, czarne z rudordzawym nalotem, czerwone lub czerwone z czarnymi znaczeniami.

© Załoga Chartykasa