VI grupa FCI

FCI 25/VI.1  |  Francja

Rasa powstała w XIX wieku w wyniku krzyżowania przez Gastona Hublota de Rivaulta gończych céris, wymarłych montemboeufów, foxhoundów i larye. Jej nazwa pochodzi od miejsca zamieszkania jej twórcy – Château de Billy. Wojnę przeżyły jedynie dwa psy, w oparciu o które syn Gastona Hublota odtworzył rasę.

© grafika google

Billy jest psem przede wszystkim bardzo aktywnym, musimy wziąć pod uwagę jego naturę psa gończego i zapewnić mu długie spacery, najlepiej połączone z odpowiednią dawką stymulacji psychoruchowej. Wycieczki poza miasto, wyjazdy w góry, wędrówki po lesie, a nawet poranny jogging, to wszystko sprawi, że pies będzie wybiegany i szczęśliwy. Jeśli nie zaspokoimy tej jego potrzeby i nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu, zacznie demolować mieszkanie, będzie nadaktywny i niespokojny, a to sprawi, że życie z nim stanie się uciążliwe.

Bardzo chętnie wykonuje polecenia właściciela, jest mu wierny i posłuszny, ale nie możemy zapominać o podstawowym szkoleniu z zakresu posłuszeństwa. Jest to duży pies i jeśli zapomnimy o szkoleniu, a będzie wychodziło z nim dziecko, może się wyrwać na smyczy i zrobić niechcący krzywdy. Ze względu na rozmiary nie jest polecany do domów z małymi dziećmi. Ciężko pogodzić wymagającego niemowlaka i równie wymagającego psa w tym samym czasie. Są to dodatkowo psy, które bardzo źle znoszą samotność i nie powinny zostawać same na dłuższy czas.

© grafika google

Generalnie są zdrowe i nie ma stwierdzonych typowych dla rasy schorzeń. Podczas okresu wzrostu, jak to u dużych psów, należy zwrócić uwagę na stawy, aby prawidłowo się rozwijały, dostarczać odpowiednią ilość minerałów i witamin. Krótka sierść nie sprawia problemów pielęgnacyjnych.

Nazwy: Billy.
Przeznaczenie pierwotne: pies gończy, polowanie w grupie.
Przeznaczenie obecne: pies gończy.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 58-70 cm, 25-30 kg.
Umaszczenie: białe, czasami z zółtymi lub pomarańczowymi plamami.

© Załoga Chartykasa