III grupa FCI

FCI 9/III.1  |  Wielka Brytania

Bedlington terrier należy do jednej z najrzadszych ras w Polsce, a także do tych, które nie sposób przeoczyć na ulicy. Zostały wyhodowane w północnej Anglii w mieście Bedlington, od którego też pochodzi nazwa rasy. Do ich stworzenia użyto bullterrierów, dandie dinmont terrierów, terierów szorstkowłosych i paru innych ras. Z drugiej strony zaś mówi się o chartach i otterhoundach.

Bedlintony często opisywane są jako małe owieczki i faktycznie, gęsta szata z tendencją do tworzenia loków i ich wygląd bardzo przypominają owieczkę, chociaż postawą i chodem bardziej przypominają charty. Psy te nie mają stopu, czyli załamania pomiędzy czaszką i nosem, dzięki czemu ich głowa przyjmuje charakterystyczny kształt.

Są to psy żywiołowe i energiczne, potrzebujące dużej ilości ruchu, zajęcia i przebywania na świeżym powietrzu. Co najmniej jeden ze spacerów w ciągu dnia (jeden to za mało!) powinien trwać dłużej i zawierać elementy rozwijające umysł. Mają silne zacięcie do sportu, warto więc wykorzystać te cechę, zwłaszcza w sportach, które wymagają szybkości, jak flyball czy agility. Są bardzo szybkie zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Mówi się, że w wodzie szybkością dorównują nowofundlandom, o których mówi się, że są urodzonymi pływakami.

Choć przywiązują się do całej rodziny i traktują ich serdecznie, pana mają tylko jednego, to z nim najlepiej się dogadują i jego polecenia spełniają najchętniej. Zazwyczaj jest to osoba, z którą jako pierwszy nawiązał więź. Źle znoszą jakąkolwiek zmianę właściciela i nie znoszą samotności. Zostawianie go samego na długie godziny nie wchodzi w grę.

© woofipedia.com

Uwielbiają dzieci, bardzo chętnie się z nimi bawią i określa się je jako psy nadające się właśnie dla dzieci. Choć są większymi psami, są bardzo lekkie i nie ma szans, aby zrobiły dziecku krzywdę. Są do tego delikatne i nie wykazują oznak agresji. Tak samo, jak w stosunku do obcych zachowują się poprawnie, nie uciekają, ale też nie warczą.

Bedlingtony trzeba jednak szkolić już od samego początku i bardzo na nie uważać, mają bowiem silny instynkt myśliwski i często rzucają się w pogoń za ruchomymi obiektami. Z tego względu nie należy ich spuszczać ze smyczy podczas spacerów, jeżeli nie mamy pewności, że nie uciekną, a zwłaszcza na nieznanym dla nas lub dla psa terenie.

Generalnie jest to zdrowa rasa, choć wiele osobników cierpi na Hepatitis czyli nietolerancję zbyt dużych ilości miedzi w pokarmie, co prowadzić może do marskości wątroby i atakuje system nerwowy, dlatego należy wystrzegać się pokarmów bogatych w miedź.Do innych problemów zaliczamy dziedziczne wady anatomiczne, np. deformację mostka, wklęsłość i wypukłość żeber, wyczuwalne i widoczne złamanie ogona, wąsko do wewnątrz ustawione kły żuchwy.

Podstawą pielęgnacji jest charakterystyczne strzyżenie. Samodzielne przycinanie włosa jest raczej niewskazane, ponieważ źle ścięty bedlington traci swój specyficzny wygląd i wygląda nieciekawie.

© spockthedog.com

Nazwy: Bedlington terrier, Rothbury Terrier, Rodbery Terrier, Rothbury’s Lamb, bedlington,
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na lisy, borsuki.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: powyżej 17.
Wielkość i waga: Około 41 cm, 8-10 kg.
Umaszczenie: Błękitny, wątrobiany, piaskowy, z lub bez podpalania.

© Załoga Chartykasa