VI grupa FCI

FCI 266/VI.1  |  Norwegia

Rasę stworzył w XIX wieku Norweg F. Hygen przez krzyżowanie niemieckich gończych hölsteiner z gończymi skandynawskimi. Psy te wykorzystywane są do polowań na drobną zwierzynę, ale polują jedynie z właścicielem. Nazwa rasy pochodzi własnie od jej twórcy, w dosłownym tłumaczeniu jest to gończy Hygena.

© panzwierzak.pl

Psy tej rasy są niezwykle wytrzymałe, silne i wytrwałe w tym, co robią. Ogromnie pracowity, nie lubi odpoczywać i leniuchować. Wystarczy mu minimum odpoczynku, aby zregenerować siły i znów jest chętny do pracy. Jest pełen energii, żywy i radosny, dlatego potrzebuje opiekuna, który będzie w stanie zaspokoić jego ogromne potrzeby. Warto pomyśleć nad wyprawami, biegami, porannym joggingiem, nawet psimi sportami czy próbami. Zamknięty w domu przez cały dzień będzie nieszczęśliwy, a skumulowana energia sprawi, że stanie się bardzo uciążliwym domownikiem.

Jednocześnie są wspaniałymi psami rodzinnymi. Czują się bardzo odpowiedzialne za swoich ludzi, sprawują się także jako psy obronne. Należy kłaść duży nacisk na socjalizację oraz szkolenie, gdyż mają naturalne skłonności do gryzienia. Jeśli mamy w rodzinie małe dzieci, poczekajmy aż podrosną, zanim zdecydujemy się na psa tej rasy. Są uparte i nie dają się aż tak łatwo szkolić, dlatego należy być stanowczym i konsekwentnie wymagać konkretnych rzeczy od psa. Należy wyznaczać granicę, aby pies nie wszedł nam na głowę.

© royalcanin.ca

Hygenhund jest psem o doskonałym węchu i świetnym tropicielem, ale nie nadaje się do polowań w sforze, ani nawet w parach, tropi tylko i wyłącznie z przewodnikiem, którego zawsze mus mieć gdzieś obok. Są w stanie podjąć nawet bardzo odległy trop, nie straszna mu żadna zwierzyna, ani pogoda, co czyni z niego dość uniwersalnego psa tropiącego.  Są też psami jednego pana – zdarzają się sytuacje, gdy ignoruje polecenia innych członków rodziny, widząc jako autorytet tylko tą jedną osobę. Nie nadają się też do trzymania z innymi zwierzętami, gdyż źle znoszą ich obecność w domu.

Ze względu na swoje ogromne potrzeby ruchu, nie nadają się do życia w mieście. Potrzebują przestrzeni, na której mogą się wybiegać i czasu na to, dlatego nie warto ich brać, jeśli jesteśmy zapracowani i rzadko bywamy w domu. Są proste w pielęgnacji, potrzebują szczotkowania co drugi dzień oraz profesjonalnego strzyżenia u groomera. Należy unikać kąpieli. Ogólnie jest to zdrowa rasa, bez obciążeń genetycznych.

© hundemagazin.ch

Nazwy: Hygenhund, Hygenhound, Hygen hound, Sabueso de Hygen., gończy Hygena.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na drobną zwierzynę.
Przeznaczenie obecne: polowanie na drobną zwierzynę, do towarzystwa.
Długość życia: około 12-14 lat.
Wielkość i waga: 47-58 cm, 20-24 kg.
Umaszczenie: najczęściej ciemnożółte z białymi znakami. Może być też czerwono i czarno-palono-białe.

© Załoga Chartykasa