Niezwykłe psy

Zoagli, Włochy. Na plaży jest ciepło i pogodnie, ale dalej od brzegu morze jest wzburzone.

Mas, wielka czarna suka nowofundlanda, wraz ze swym właścicielem Ferruccio Pilengą, obserwują horyzont. W pewnej chwili dostrzegają flotyllę kolorowych żaglówek zmierzających w kierunku portu. Załoga jednej z łódek stara się po wzburzonych falach płynąć pod wiatr, jednak znosi  ją coraz bardziej na postrzępione skały po nieodpowiedniej stronie falochronu. Pilenga ze swym kudłatym przyjacielem ruszają do akcji.

Mas, podobnie jak przedstawiciele wielu pokoleń nowofundlandów, jest psem ratownikiem. Jakimi narzędziami się posługuje? Ma błonę pławną między palcami, dzięki czemu łatwiej jej pływać, silny ogon, którego używa jako steru, oraz sierść, a prócz niej nieprzemakalny podszerstek, przez co nie marznie nawet w lodowatych wodach.

Wodołazy są wielkie – ich waga dochodzi do 70 kg. Mają dość siły, by holować łodzie na spokojniejsze wody. Od wielu lat towarzyszą kanadyjskim rybakom. Pomagają im rozstawiać na morzu ciężkie sieci, ciągną wózki z połowem, noszą w pyskach cumy.

Pilenga przeskakuje zwinnie po śliskich skałach, Mas podąża tuż za nim, szczekając z przejęcia. Na końcu falochronu wskakują do wzbudzonej wody i płyną do zagrożonej łodzi.

Gdy nowofundland zbliża się do łódki, Pilenga przekrzykuje szum fal.

– Rzućcie psu linę!

Mężczyźni się jednak wahają.

– Zaufajcie jej, zaufajcie jej! – krzyczy Pilenga, wskazując na Mas krążącą po wzburzonym morzu.

W końcu żeglarze rzucają psu linę i Mas chwyta ją w zęby. Pilenga wydaje suczce komendę, by skierowała się ku otwartemu morzu. Mas ciągnie z wysiłkiem linę, przebierając łapami.

Łódka powoli się obraca, żagiel napina się od wiatru, maszt trzeszczy i w końcu łódka wypływa bezpiecznie na otwarte wody. Zadanie wykonane, suka wraca do swego pana.

© Readest Digest

Już od szczenięctwa Mas przejawia silny instynkt ratowniczy  i wolę współpracy z człowiekiem – cechy tak charakterystyczne dla jej rasy. Nowofundlandy to przyjacielskie i wierne psy – łagodne olbrzymy, których jedyną wadą jest prawdopodobnie to, że za wszelką ceną chcą spieszyć na ratunek każdemu, kto znajdzie się w wodzie.

Na wybrzeżach Nowej Anglii od dawna towarzyszą patrolom ratowników. Są również cenione we Francji. Jak głosi legenda, wodołaz uratował przed utonięciem samego Napoleona.

We Włoszech rasa ta była mała znana, aż 1989 roku, gdy Pilenga założył szkołę dla psich ratowników. Trenerzy z innych państw każą psom wskakiwać do wody.

– W naszej szkole – mówi Pilenga – najpierw wrzucamy do wody właściciela. U nas psy nie robią nic czego najpierw nie zrobi ich pan, dzięki czemu nabierają do siebie wzajemnego zaufania.

Trening Mas przebiegał etapami, stawiano jej coraz trudniejsze zadania: skoki z wysokiego molo, ratowanie tonącego we wzburzonych wodach przy skalistym wybrzeżu, podpływanie półtora kilometra do osoby tonącej i przyciąganie jej w bezpieczne miejsce, w końcu holowanie łódki.

Młoda suka zdała końcowy egzamin w Wenecji, gdy włoski strażnik wybrzeża zgodził się poddać próbie jej umiejętność. Zaczął udawać, że tonie, a Mas skoczyła mu na ratunek z rozkołysanej motorówki. Od straży wybrzeża oraz od komendanta portu dostała certyfikat psa użytkowego.

Czynu znacznie bardziej bohaterskiego dokonała w 1994 roku. Dzięki śmigłowcom ekipy ratunkowej mają znacznie szerszy zasięg działania, jednak aż do czasów Mas nikt nie brał pod uwagę udziału psów w takich akcjach. Pilenga zgłosił ją jako kandydatkę do śmigłowcowej ekipy ratowniczej. Najpierw podczas ćwiczeń oboje spuszczono ze śmigłowca na linie. Potem już bez liny mieli skoczyć do rzeki Ticino.

– Bez chwili namysłu Mas wyskoczyła pierwsza – wspomina Pilenga. – To był niezwykły widok, jak ogromy pies leciał z helikoptera. To, że tak chętni skoczyła, a potem, gdy tylko znalazła się w wodzie, ruszyła do ratowania ludzkiego życia, zamknęło usta niedowiarkom.

Choć dziś 11-letnia suka nowofundlanda nie chodzi już na patrole brzegiem morza, nadal pracuje z Ferruccio Pilengą, pomagając mu szkolić swoich psich następców.

© Załoga Chartykasa