Pielęgnacja

Psy z lokami, to między innymi pudle, biszony, bolończyki, czy czarne teriery rosyjskie. Ich pielęgnacja to kombinacja dużej ilości czasu, systematyczności i umiejętności. Ten typ sierści ma największe skłonności do kołtunienia się i sklejania, dlatego trzeba ją dużo częściej rozczesywać. Najlepiej sprawdza się metalowy grzebień o różnym rozstawie zębów oraz specjalna szczotka, tak zwana „pudlówka” do wyczesywania i tapirowania włosa,

Przed wyczesaniem włosa warto go zwilżyć specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. Jeśli takiego nie mamy, możemy użyć mocno rozcieńczonej z wodą odżywki. Podczas wyczesywania usuwamy wszystkie zanieczyszczenia i brud. Jest to szczególnie ważne u białych piesków, które mają delikatniejszy włos niż czarne teriery.

Bardzo ważne są częste kąpiele z dodatkiem specjalnych kosmetyków, podkreślających strukturę włosa, kolor i odżywiające włos. W przypadku strzyżenia jest ono konieczne przy każdej rasie i należy je oddać w ręce profesjonalisty, gdyż jeden mały błąd może zaważyć na wyglądzie psa, a nie umiejąc operować nożyczkami, łatwo można zniszczyć włos.

W przypadku prostego włosa jak u yorków chroni się go zazwyczaj poprzez papiloty. Jeśli wybieramy taką metodę, musimy zadbać o jego prawidłowe rozprostowanie, do czego zazwyczaj wystarczą kosmetyki obciążające włos.

© Załoga Chartykasa